Bříza není jen nádherným stromem: symbolika a zdravotní výhody

Publikuje: David Bárta — 04. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Bříza není jen nádherným stromem: symbolika a zdravotní výhody

V našem životě se často potkáváme s množstvím rostlin, z nichž některé nám mohou přinášet mnohem více, než bychom si dokázali představit.

Jednou z těchto rostlin je i bříza, strom s jemnými listy a krásnou bílou kůrou. Možná na ni často narážíme při procházkách do přírody, ale málokdo z nás si uvědomuje její hlubší význam a zdravotní benefity. V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem a její symbolika zůstává aktuální dodnes. Tématu se dnes věnoval magazín ZdravíŽivot.cz.

Bříza, symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti, má v dějinách lidské civilizace pevné místo. Některé starobylé zvyklosti spojené s břízou přetrvaly dodnes. Můžeme si připomenout vztyčování májky před domy vyvolených. Tento rituál, prováděný zejména v květnu, symbolizuje obnovení spojení s přírodou a zároveň přináší štěstí a prosperitu.

Neměli bychom zapomínat ani na šamanské kultury, kde má bříza své významné místo. Je považována za symbol spojení našeho světa s podsvětím, a někteří šamani ji dokonce nazývají „stromem života.“ Je fascinující, jak tento strom může spojovat různé kultury a být symbolem spojení s přírodou a vyššími silami.

Ale nejen symbolicky, i v oblasti zdraví má bříza co nabídnout. Hlavním pozitivem břízy bělokoré pro naše tělo jsou její močopudné účinky. Možná jste ji viděli v seznamu složek čajových směsí, které jsou zaměřeny na zdraví močových cest. To není náhoda. Bříza pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny. Její dezinfekční účinek ničí bakterie, a močopudný účinek zase přispívá k neustálému omývání sliznice močových cest, čímž brání dalšímu pomnožování bakterií. Močopudný účinek břízy je velmi příznivý, protože nevede k dráždění ledvin, což ji činí vhodnou volbou při odstraňování nadbytečné kyseliny močové a omezování tvorby močových kamenů.

Je také známo, že odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin má pozitivní vliv na některé zdravotní problémy. Může pomoci při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Tento odvodňovací efekt břízy je způsoben zejména obsahem saponinů a silic. Navíc bílý pigment betulin, nacházející se v kůře stromu, má protizánětlivé a tlumicí účinky, což dává bříze další zdravotní výhodu.

Bříza není jen nádherným stromem, ale také nositelem mnoha pozitivních vlastností. Její symbolika spojená s ochranou, životní energií a láskou přetrvává v různých kulturách po celá staletí. Ať už ji vnímáme jako symbolický strom, nebo jako zdroj zdraví pro naše tělo, bříza nám připomíná, jak důležitá je spojitost s přírodou a využívání jejích darů pro naše blaho.

SBĚR A SUŠENÍ BŘEZOVÝCH LISTŮ

Vhodný čas na sběr listů je v jarních měsících. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. I jejich sušení je nenáročné a poměrně rychlé, stačí je pouze rozprostřít v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti a občas provzdušnit o obrátit. Skladujeme je v uzavíratelné nádobě, nejlépe mimo dosah světla.

Recept na čistící čaj / nálev z břízy:

1 polévkovou lžíci sušených či čerstvě nasbíraných listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme.

Čaj je vhodný jako součást čistící kúry, při revma a kloubních potížích, nedostatečnosti ledvin a zánětu močového měchýře, při akné a kožních potížích. Šálek čerstvého nálevu popíjíme jednou až třikrát denně,“ dodává k tématu web abecedazdravi.cz, který recept zveřejnil.

Použité zdroje: abecedazdravi.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání