Kousnutí klíštětem: co byste měli vědět o rizikách a prevenci

Publikuje: Nikola Macáková — 01. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Kousnutí klíštětem: co byste měli vědět o rizikách a prevenci

Kousnutí klíštětem je problém, kterým se mnoho lidí setkává, zejména v oblastech, kde jsou klíšťata hojná.

Tato malá parazitická zvířata se živí krví a mohou přenášet různé nemoci, což z kousnutí klíštětem činí potenciálně nebezpečný incident. V tomto článku se podíváme na rizika spojená s kousnutím klíštětem, jak správně odstranit klíště, jak ošetřit místo po kousnutí a kdy je nezbytné vyhledat lékařskou péči.

Krátký příběh pacienta

Před pár lety se mi přisálo na penisu klíště, bylo pěkně velké, při vyndáváni jsem jej vymáčkl a pak to začalo. Začaly problémy s močením, oslábli se spodek těla a následně přišla mozková příhoda (CMP) Aktuálně jsem na upoután na lůžku, učím se chodit. Potíže močením přetrvávají i nadále. Co mohu dělat?“ dodal závěrem pacient pan Lubomír Laco, který se zmínil o svém příběhu v krátkosti na webu rady.vitalion.cz.

Rizika spojená s kousnutím klíštětem:

Klíště může přenášet různé nemoci, včetně Lymeovy boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších. Riziko nákazy závisí na tom, zda klíště bylo infikované a jak dlouho bylo zakousnuté.

Lymeova borelióza: Toto onemocnění je nejběžnější komplikací po kousnutí klíštětem. Příznaky zahrnují vyrážku, horečku, bolesti svalů a kloubů, únava a další. Pokud Lymeova borelióza není včas léčena, mohou se objevit vážné problémy s klouby, srdcem a nervovým systémem.

Klíšťová encefalitida: toto je virové onemocnění, které může postihnout centrální nervový systém. Příznaky mohou zahrnovat horečku, bolesti hlavy, zvracení, a dokonce i závažnější neurologické problémy. Klíšťová encefalitida je méně častá než Lymeova borelióza, ale může být velmi vážná.

Jak správně odstranit klíště:

Je důležité klíště odstranit co nejdříve, ale správným způsobem. Zde je postup:

  • Připravte se: dejte si rukavice a připravte pinzetu nebo speciální klíč. Chcete mít nástroj, kterým můžete klíště pevně uchopit.
  • Uchopit klíště: uchopit klíště co nejblíže kůži, co nejblíže jeho hlavičce.
  • Pomalý tah: pomalu a rovnoměrně vytáhněte klíště směrem nahoru, snažte se nepotlačit klíště ani nevylomit jeho tělo. Nechte ho volně vyklouznout.
  • Ošetření místa: po odstranění klíštěte očistěte místo teplou vodou a mýdlem. Následně dezinfikujte alkoholovým nebo antiseptickým prostředkem.
  • Klíště uložte pro pozdější vyšetření: je – obecně dobrý nápad klíště uložit ve sterilní nádobě nebo plastovém sáčku, abyste měli možnost ho předat lékaři pro analýzu.

Kdy je nutné vyhledat lékaře či lékařskou péči:

Ne všechna kousnutí klíštětem vedou k nákaze nemocí, ale je důležité být obezřetní. Zde jsou situace, kdy byste měli vyhledat lékařskou péči:

  • Pokud nejste schopni odstranit klíště celé a jeho část zůstane v kůži.
  • Pokud bylo klíště zakousnuto déle než 24 hodin, zejména v oblastech, kde je vysoký výskyt Lymeovy boreliózy nebo klíšťové encefalitidy.
  • Pokud se objeví známky infekce, jako je vyrážka, horečka, bolesti hlavy nebo kloubů, nevolnost, zvracení atd.
  • Pokud bylo kousnutí klíštětem v oblasti s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, i bez příznaků.

Kousnutí klíštětem může být potenciálně vážné, ale pokud se rychle postaráte o odstranění klíštěte a sledujete své zdravotní stav, můžete minimalizovat riziko infekce. Vždy je však nejlepší konzultovat se svým lékařem, pokud máte jakékoliv obavy ohledně kousnutí klíštětem. Prevence, jako je nošení dlouhých rukávů a nohou a používání repelentů, může také pomoci snížit riziko kousnutí klíštětem.

Požité zdroje/citace: rady.vitalion.cz –  příběh pacienta, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu