Apendicitida: kdy bolest v břiše vyžaduje pozornost

Publikuje: Nikola Macáková — 26. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Apendicitida: kdy bolest v břiše vyžaduje pozornost

Slepé střevo: varování před nebezpečným zánětem apendixu. V tomto článku si přiblížíme příznaky, léčbu či komplikace daného onemocnění.

Zánět slepého střeva, lékařsky nazývaný apendicitida, je zdravotní stav, který může být nebezpečný a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost. Tato akutní onemocnění většinou postihuje lidi v mladém věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku. V tomto článku se budeme podrobně zabývat příčinami zánětu slepého střeva, možnými komplikacemi, příznaky, diagnostikou, léčbou a prevencí tohoto onemocnění. Dále se dozvíte, jaký lékař a lékařský obor je specializován na léčbu apendicitidy a kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

K jeho ucpání a následnému zánětu přitom nejčastěji dochází v dětském věku, ale nevyhýbá se ani dospělým. Lékaři slepé střevo ještě do nedávné doby považovali za zbytečný orgán, dnes už tomu tak není – podle vědců má důležitou roli v imunitním systému,“ uvádí k tématu web novinky.cz.

Apendix neboli červovitý výběžek slepého střeva je asi 6-10 cm dlouhá a 7 mm široká trubice, jejíž stěna obsahuje lymfatickou tkáň.

Podle posledních výzkumů slouží apendix jako rezervní zásobárna mikrobiomu střeva, tedy tělu prospěšných bakterií. „Pokud dojde vlivem infekce ve střevech k narušení mikrobiomu, z apendixu se uvolní prospěšné bakterie, které pomohou s obnovou mikrobiomu. Apendix tedy není bezvýznamným orgánem, jelikož sehrává důležitou roli v imunitním systému,“ dodává web.

Příčiny zánětu slepého střeva:

Zánět slepého střeva je obvykle způsoben zablokováním střevního traktu malým výběžkem nazývaným apendix. Tento výběžek se nachází na pravé dolní straně břicha a jeho zánět může být způsoben infekcí, která způsobuje otok a hromadění hnisu. Přesné příčiny tohoto zánětu nejsou zcela známy, ale mohou zahrnovat genetické faktory a infekce.

Možné komplikace:

Pokud není zánět slepého střeva léčen včas, může dojít k roztržení apendixu, což způsobuje uvolnění infikovaného materiálu do břišní dutiny. To může vést k peritonitidě, vážnému zánětu vnitřního břišního obalu, který může být život ohrožující.

Příznaky zánětu slepého střeva:

Vznik z plného zdraví – náhlý začátek. Nejprve neurčitá horšící se bolest nadbřišku, která se přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Mohou se objevit křečovité bolesti, bolest může na chvíli i vymizet. Charakteristická je bolest v McBurneyově (spojnice pupku a předního horního trnu kyčelní kosti, ve vzdálenosti 2/3 od pupku) a Lanzově bodě (spojnice pravé a levého předního horního trnu kyčelní kosti, ve vzdálenosti 2/3 od pravého trnu). Bolest se zhoršuje s pohybem, otřesem,“ uvádí k tématu medicínský web symptomy.cz.

Dalšími známkami zánětu jsou nevolnost a zvracení, nechutenství, nadýmání, zrychlená tepová frekvence, teplota, která není příliš vysoká. Typický je rozdíl mezi teplotami naměřenými v podpaží a konečníku o 1 st.C. Horečkou je pak doprovázená perforace apendixu,“ doplňuje web v krátké citaci.

Typické příznaky zánětu slepého střeva zahrnují:

  • Silnou bolest v pravém dolním břiše
  • Zvýšenou bolest při pohybu, kašlání nebo kýchání
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Horečka
  • Nevolnost a zvracení

Diagnostika:

Diagnóza apendicitidy obvykle zahrnuje fyzické vyšetření lékařem, kde bude zkoumat břišní oblast a provádět tlak na místo bolesti. Důležitou diagnostickou metodou je také krevní test, který ukazuje zvýšenou hladinu bílých krvinek, což naznačuje infekci. Pro potvrzení diagnózy se často používá ultrazvuk nebo CT vyšetření břicha.

Léčba:

Léčba apendicitidy obvykle zahrnuje chirurgický zákrok nazývaný apendektomie, během něhož je apendix odstraněn. Tato operace může být prováděna tradičním otevřeným chirurgickým zákrokem nebo laparoskopickou metodou, což je méně invazivní technika s menším zotavením.

Prevence:

Bohužel neexistuje žádný konkrétní způsob, jak zamezit vzniku apendicitidy. Důležité je však okamžitě vyhledat lékařskou pomoc při prvních příznacích. To může zabránit komplikacím a zvýšit úspěšnost léčby.

Specializovaní lékaři a lékařský obor:

Lékař specializovaný na léčbu apendicitidy je vždy chirurg. Chirurgie obecně spadá pod chirurgický obor, a v případě apendicitidy se jedná o obor chirurgie břišních orgánů.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud zažijete silnou bolest v pravém dolní části břicha, zejména pokud se kombinuje s horečkou, nevolností nebo zvracením, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Časová reakce je klíčová pro úspěšnou léčbu apendicitidy a prevenci vážných komplikací.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nadýmání a plynatost: symptomy, příčiny, léčba a lékařská doporučení

Nikola Macáková — 12. 09. 2023
Nadýmání, známé také jako plynatost, je běžným gastrointestinálním problémem, který postihuje mnoho lidí.

Zánět slepého střeva je závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu. Vědomosti o příznacích, diagnostice a léčbě mohou pomoci zachovat zdraví a bezpečí pacienta.

Mucinózní neoplazie apendixu – kazuistika

Pacient ve věku 59 let s ulcerózní kolitidou je vyšetřován s intermitentními bolestmi břicha. Po provedení ultrazvukového vyšetření břicha bylo vysloveno podezření na mukokélu apendixu. Tato diagnóza byla následně potvrzena i na vyšetření magnetickou rezonancí. Mukokéla je chronická, cystická dilatace apendixu způsobená akumulací hlenu při luminální obstrukci. Mukokély jsou velice často asymptomatické. Pro potenciální malignitu a riziko ruptury se vznikem pseudomyxomu peritonea by měly být vždy chirurgicky odstraněny. U pacienta byla indikována a provedena laparoskopická apendektomie. Histologické vyšetření apendixu prokázalo low-grade apendikální mucinózní neoplazii (LAMN), hodnocenou podle WHO 2019 a 8. vydání TNM (tumor, nodes, metastasis) klasifikace jako pTis. Resekční linie byla bez patologických změn. Vzhledem k výsledku histologie byla apendektomie dostačujícím výkonem a pacient je dále sledován v rámci onkologické a gastroenterologické ambulance,“ uvádí k tématu muni.cz.

Použité zdroje: Novinky.cz, symptomy.cz, sciencedirect.com, muni.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu