Bakteriální hrozba: co byste měli vědět o černém kašli

Publikuje: Nikola Macáková — 17. 10. 2023
Zdroj: Nikola Macáková (redakční text)
Úvodní stránka » Bakteriální hrozba: co byste měli vědět o černém kašli

Černý kašel – nakažlivá hrozba. Zjistěte, jak ho rozpoznat, léčit a předejít. Očkování je klíčem k prevenci a zdraví.

Černý kašel, známý také jako pertusis, je vážné infekční onemocnění, které může postihnout lidi všech věkových skupin, avšak nejvíce ohroženi jsou nemluvňata a malé děti. Toto onemocnění má svůj název podle charakteristického paroxysmálního kašle, který může pacienty sužovat po několik týdnů. V tomto redakčním článku se podíváme na podstatu černého kašle, jeho příznaky, léčbu, možné komplikace, specializované lékaře a význam očkování v České republice.

V naší zemi se díky očkování podařilo černý kašel téměř vymýtit. Problémem je nárůst přistěhovalců především z východní části polokoule, kde není vyspělé dětské zdravotnictví, a kteří k nám nákazu importují. Nicméně se jedná o celosvětově rozšířené onemocnění, které vzácně může postihnout i dospělé. Vyskytuje se především v podzimních a zimních měsících. Černý kašel byl v dřívějších dobách velmi obávanou dětskou nemocí, která u většiny nakažených končila smrtelně – udušením. Černý kašel je vysoce nakažlivý a přenáší se kapénkovou infekcí čili při kýchnutí, smrkání a kašli. Každoročně je na světě zachyceno asi 60 milionů nakažených a z toho 350 tisíc, převážně dětí, zemře,“ uvádí k tématu medicínský web nemoci.vitalion.cz.

O tom, že se zdaleka nejedná o vymýcenou chorobu, se dočtete na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Původcem je bakterie Bordetella pertussis. V mikroskopu se zobrazí krátká nepohyblivá tyčinka. Jediným hostitelem v přírodě je pro ni právě člověk. Má jedinečnou schopnost osidlovat výhradně dýchací cesty, jež jsou vystlány speciálními buňkami s řasinkami. Pohyb řasinek je důležitý k očišťování dýchacích cest. Buňky produkují sekret, na něm se zachycují nečistoty z vdechovaného vzduchu a řasinky kmitáním posouvají sekret s nečistotami směrem nahoru k ústům, odkud je vykašláván. Tento mechanismus udržuje dýchací cesty průchodné. Pokud se bakterie v dýchacích cestách kojenců nebo dětí uchytí, dochází v organismu postiženého k řadě specifických odpovědí. Systémové projevy onemocnění, ty, které se objeví mimo dýchací cesty, jsou patrny ve vzdálených orgánech ve chvíli, kdy už bakterie v řasinkách buněk v dýchacích cestách nejsou přítomny. Přítomnost bakterie by možná nebyla takovým problémem, náš organismus zvenku i zevnitř obývají stovky druhů bakterií. Problém je, že bakterie se usadí, rychle se množí a blokuje funkčnost řasinek. Bordetella rovněž produkuje škodlivou látku, tzv. pertussový toxin, specifický jed. Ten neproniká do krve, ale má místní závažné důsledky. Především dráždí sliznici dýchacích cest, vyvolává katarální příznaky a zvyšuje počet bílých krvinek v místě osídlení, tedy v průdušnici a malých průduškách. Toxin má ještě další nežádoucí účinky a to, že zesiluje působení některých hormonů. Způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi a zesiluje propustnost nejmenších a nejtenčích cév, tzv. kapilár. Vyšší propustnost vede k úniku tekutiny mimo cévní řečiště a k otoku a snadnějšímu vzniku šoku z úniku tekutiny z cirkulačního systému. Zesiluje se rovněž citlivost na histamin, látku, která je odpovědná za stah hladké svaloviny stěny průdušek. Je znemožněn výdech, dochází snadněji k dušení,“ dodává v krátké citaci web nemoci.vitalion.cz.

O jaké onemocnění se jedná?

Černý kašel je bakteriální infekce způsobená bakterií Bordetella pertussis. Tato bakterie se šíří vzduchem kapénkovou nákazou a nachází se v krku a dýchacích cestách postižené osoby. Onemocnění je obvykle rozlišováno podle tří hlavních fází:

 1. Fáze inkubace: trvá obvykle 7-10 dní od kontaktu s infikovanou osobou až do prvních příznaků. V této době je pacient nakažlivý, ale příznaky ještě nejsou zřejmé.
 2. Fáze prodromální: začíná mírnými symptomy podobnými běžné chřipce, jako je rýma, kašel a mírná horečka.
 3. Fáze paroxysmální: toto je charakteristická fáze černého kašle, během níž pacient trpí prudkými a opakovanými záchvaty kašle, které mohou vést až ke zvracení. Tato fáze může trvat několik týdnů a je nejtypičtějším znakem onemocnění.

Příznaky a symptomy černého kašle

Příznaky černého kašle mohou se u jednotlivých pacientů mírně lišit, ale některé společné znaky zahrnují:

 • Paroxysmální kašel, který je často následován hlučným vdechnutím vzduchu („křupáním“)
 • Sliznice výplodů po kašli
 • Zvracení po záchvatech kašle
 • Únava a vyčerpání
 • U nemluvňat může dojít k přerušení dýchání a modrání obličeje

Léčba černého kašle

Léčba černého kašle zahrnuje užívání antibiotik, která mohou pomoci snížit nakažlivost a závažnost onemocnění. Důležité je zahájit léčbu co nejdříve, ideálně během první fáze, kdy jsou příznaky období prodromální. V případě závažných příznaků mohou být hospitalizace a podpůrná péče nezbytné.

Možné komplikace tohoto onemocnění

Černý kašel může způsobit několik vážných komplikací, zejména u novorozenců, dětí a starších osob. Patří sem:

 • Zánět středního ucha
 • Zápal plic (pneumonie)
 • Záchvaty a neurologické problémy
 • Ztráta vědomí
 • Poruchy dýchání

Jaký lékařský obor či lékař se tomuto onemocnění věnuje?

Léčba a diagnostika černého kašle spadá do kompetence praktického lékaře, pediatra nebo infekčního lékaře. V případě akutního onemocnění je vhodné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, zejména u dětí a novorozenců, u kterých mohou být komplikace rychlejší a výrazně závažnější.

Kdy by měl pacient navštívit lékaře a vyhledat lékařskou péči?

Pokud máte podezření na černý kašel, je důležité vyhledat lékařskou péči co nejdříve.

Časná diagnostika a léčba jsou klíčové pro minimalizaci rizika komplikací a šíření nemoci na další osoby. Navíc, pokud máte kontakt s osobou trpící černým kašlem, měli byste konzultovat s lékařem ohledně profylaktické antibiotické léčby, která může zabránit šíření onemocnění.

Očkování v České republice

Očkování proti černému kašli je v České republice běžnou součástí očkovacího kalendáře pro děti. Děti jsou očkovány kombinovaným vakcínováním, které chrání před několika nemocemi najednou, včetně černého kašle. Dospělí by měli také zvážit revakcinaci, zejména pokud mají pravidelný kontakt s dětmi. Očkování proti černému kašli je v ČR zdarma a mělo by být plně hrazené zdravotní pojišťovnou.

DŘÍVE JSME PSALI:

Spálový bacil: nemoc, která provází anginu a vyrážku

Nikola Macáková — 29. 09. 2023
Spála, známá také jako spálový bacil, je infekční onemocnění, které se projevuje bolestivými příznaky a může být zvláště nepříjemná ...

Vzhledem k závažnosti černého kašle a jeho potenciálním komplikacím je důležité si uvědomit význam očkování a konzultovat s lékařem, zda by mohlo být pro vás nebo vaše děti vhodné.

Celkově je černý kašel vážným onemocněním, které si vyžaduje promptní léčbu a prevenci prostřednictvím očkování. Pamatujte na to, že včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro zamezení komplikací a šíření této nemoci v naší společnosti.

Požité zdroje: szu.cz, nemoci.vitalion.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání