Bojíte se bolestí svalů? Zjistěte, co na ně pomáhá

Publikuje: Nikola Macáková — 11. 09. 2023
Zdroj: Redakční text, ve spolupráci s klinikou EUC.
Úvodní stránka » Bojíte se bolestí svalů? Zjistěte, co na ně pomáhá

Bolesti svalů jsou běžným problémem, který může postihnout každého z nás. Od nepříjemného pocitu, až po intenzivní bolest.

Tyto symptomy mohou mít mnoho příčin a ovlivnit naši každodenní kvalitu života. V tomto redakčním článku se budeme zabývat tím, co způsobuje bolest svalů, jak se s ní vypořádat a který lékařský obor se specializuje na tuto problematiku.

Ačkoli se může zdát, že dovolená je relax pro duši i tělo, praxe mnohdy vypadá úplně jinak. Často se po návratu z dovolené dokonce cítíme unavenější a bolí nás celé tělo. Důvodů je hned několik – stres a napětí, spojené s přípravami na dovolenou, mohou negativně ovlivnit naše leckdy netrénované svalstvo. Jízda na kole, nárazová turistika nebo chození po památkách velmi snadno zapříčiní namožení svalů i kloubů. Pokud mu nevěnujeme pozornost, můžeme si přivodit nepříjemné a vleklé bolesti. Řada dovolenkářů pak končí na rehabilitaci nebo, v krajním případě, v péči chirurgů či ortopedů,“ uvádí k danému onemocnění odborníci z kliniky EUC.

Bolesti svalů na dovolené: „dovolená pro naše tělo představuje paradoxně zátěž, protože než se přenastavíme na nepracovní režim, ať již klidový nebo aktivní, uplyne několik dnů. A to už je pomalu čas na návrat. Stres, přechody mezi klimatizovaným a parným prostředím, snaha vytěžit z dovolené maximum zážitků – to vše vede řadu pacientů po návratu rovnou do ambulancí specialistů. Ať už s úrazy nebo bolestmi nejrůznějšího druhu,“ konstatuje ředitelka EUC Kliniky Plzeň, PhDr. Alena Hynková, MBA.

Univerzální rada, jak předejít bolestem, bohužel neexistuje. Pomoci ale mohou jednoduché preventivní tipy, které zvládne každý,“ vysvětluje ortoped EUC Kliniky Plzeň, MUDr. Štěpán Vojta, a dodává: „Základem je pravidelné protahování po cvičení nebo po náročné túře. Strečink však poslouží i jako prevence bolavých svalů, pokud cestujeme několik hodin v autobuse či v autě. Dále doporučuji pravidelné střídání aktivit. V létě je vhodné plavání, které tolik nezatěžuje klouby. Měli bychom však mít na paměti, že stejně důležitý je i odpočinek. Svaly totiž potřebují čas pro regeneraci.“

Myslet bychom měli zejména na dostatečnou hydrataci – a to před, během i po jakékoli větší aktivitě. Stejně důležitá je také kvalitní strava bohatá na vitamíny, bílkoviny a minerály podporující zdravé klouby„Stěžejní je vhodná technika postoje během fyzicky náročných aktivit. Pokud si správným držením těla nejsme jistí, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta,“ upozorňuje MUDr. VojtaPři cestování bychom si měli pohlídat i správně nastavenou klimatizaci v autě – přílišný chlad totiž může způsobit ztuhnutí svalů. Samozřejmostí je i dobře padnoucí obuv. Předejdeme díky ní riziku zranění a snížíme zátěž kloubů i svalů. A především – na dovolené si nezapomeňme nastavit režim „Nerušit“. Naučme se, dát sami sobě volno. Minimalizujeme tak stres z pracovních povinností.

A i když léto právě vrcholí a dovolené jsou v plném proudu, není od věci se zamyslet nad tím, zda přetrvávající bolest, která nás trápí po návratu z dovolené, nezasluhuje odborného posouzení. Život s neléčenou bolestí, která se postupně stane chronickou, není nic, co byste chtěli,“ dodávají odborníci z kliniky EUC.

Vznik a příčiny: bolest svalů může mít mnoho různých příčin. Jednou z nejběžnějších je přetížení svalů. To může nastat po nadměrné fyzické aktivitě nebo nevhodném tréninku. Bolest svalů může také způsobit svalové zranění, které se může stát při náhlém pohybu nebo při sportu.

Další příčinou může být zánět svalů, známý jako myozitida. Tento stav může být způsoben infekcemi, autoimunitními onemocněními nebo nadměrným užíváním určitých léků.

Stres a napětí mohou také způsobit svalovou bolest. Když se cítíme nervózní nebo pod tlakem, můžeme nevědomě napínat svaly, což může vést k bolestem v krku, zádech nebo ramenou.

Léčba: léčba bolestí svalů závisí na příčině. Většina případů akutní svalové bolesti reaguje na odpočinek, teplé obklady a proti bolestivé léky, jako je ibuprofen. Pokud jde o přetížení svalů, důležité je jim dát čas na regeneraci. Přiměřený cvičební režim a rozkládání fyzické aktivity mohou pomoci zabránit opakování těchto bolestí.

Pokud bolest přetrvává, měla by být konzultována lékařem. Pro chronické bolesti svalů může být nutná fyzioterapie, rehabilitace nebo dokonce chirurgický zákrok v závislosti na diagnóze.

Specialisté na bolesti svalů: lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou bolestí svalů, se nazývá revmatologie. Revmatologové jsou lékaři se specializací na onemocnění spojivového tkáně a kloubů, včetně problémů svalů.

DŘÍVE JSME PSALI:

Bolest zad: příčiny a efektivní léčba

Nikola Macáková — 08. 09. 2023
Bolest zad je častým problémem, který postihuje lidi různého věku. Tato nepříjemná „senzace“ může ovlivnit naši kvalitu života a způsobit ná...

Pokud máte podezření na zánět svalů nebo jiné komplikace, může být také vhodné konzultovat se specialistou na infekční nemoci nebo neurologem, v závislosti na situaci.

Bolesti svalů mohou být nepříjemným problémem, ale s odpovídající péčí a lékařským dohledem je možné je úspěšně řešit. Je důležité nebagatelizovat bolesti svalů a konzultovat je s lékařem, pokud trvají déle než několik dnů nebo jsou velmi intenzivní. Právě včasné vyhledání lékařské pomoci může předejít vážnějším komplikacím a umožnit rychlejší zotavení.

Použité zdroje: klinika EUC (euc.cz), redakční informace a zdroje,
(redakční text) .

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu