Bolest zad: příčiny a efektivní léčba

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Bolest zad: příčiny a efektivní léčba

Bolest zad je častým problémem, který postihuje lidi různého věku. Tato nepříjemná „senzace“ může ovlivnit naši kvalitu života a způsobit nám mnoho nepříjemností.

V tomto článku se podíváme na nejběžnější onemocnění zad způsobující bolest, jako jsou výhřez meziobratlové ploténky, lumbágo, spondylolistéza, stenóza páteřního kanálu, Bechtěrevova choroba a nespecifikovaná bolest zad. Budeme také diskutovat o příčinách a možnostech léčby těchto obtíží.

Bolesti zad jsou jedny z nejčastěji se objevujících příznaků. Souhrnně je označujeme též pojmem dorzalgie. Mohou být krátkodobé či dlouhodobé a vzhledem ke složitosti páteře se objevují jako symptomy mnoha odlišných problému se zády,“ uvádí k tématu web symptomy.cz.

  1. Výhřez meziobratlové ploténky: výhřez meziobratlové ploténky je jednou z hlavních příčin bolesti zad. Toto onemocnění vzniká, když jádro ploténky vystoupí ven a tlačí na nervy v páteři. To může způsobit akutní bolest, která může být provázena brněním a necitlivostí. Léčba zahrnuje odpočinek, fyzioterapii, léky a v některých případech chirurgický zákrok.
  2. Lumbágo: Lumbágo, často nazývané „bolestí dolní části zad“, je dalším častým problémem. Tato bolest může být akutní nebo chronická a může být způsobena různými faktory, včetně přetížení svalů, svalové dysbalance nebo degenerace meziobratlových plotének. Léčba může zahrnovat fyzioterapii, analgetika a cvičení zaměřené na posílení svalů páteře.
  3. Spondylolistéza: Spondylolistéza je stav, kdy se jedno obratlovcový těleso posune vůči sousednímu obratlovcovému tělesu. Tento posun může způsobit bolest zad a omezit pohyblivost páteře.

Léčba může zahrnovat fyzioterapii, nosit speciální opěrku a v některých případech chirurgický zákrok.

  1. Stenóza páteřního kanálu: stenóza páteřního kanálu je stav, kdy se páteřní kanál zužuje a vyvíjí tlak na nervy. To může vést k bolesti zad, necitlivosti a brnění v dolních končetinách. Léčba zahrnuje fyzioterapii, léky a v některých případech chirurgii.
  2. Bechtěrevova choroba: Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které může postihovat páteř a způsobovat bolest zad. Léčba zahrnuje léky ke snížení zánětu, fyzioterapii a cvičení zaměřené na udržení flexibility páteře.
  3. Nespecifikovaná bolest zad: nespecifikovaná bolest zad je termín používaný pro bolest zad, u které není jasná identifikovatelná příčina. Může být způsobena různými faktory, včetně stresu, špatného držení těla nebo nedostatečné aktivity. Léčba může zahrnovat změny životního stylu, cvičení a fyzioterapii.

Léčba bolesti zad

Konkrétní léčba závisí na druhu onemocnění. Kromě příslušných léků bývá uplatňována fyzioterapie, akupunktura či návštěva chiropraktika. Závažnější problémy jsou řešeny chirurgicky. Obecně můžeme proti bolesti použít volně dostupná analgetika. Zbytečně se nenamáháme a nezvedáme těžké věci, od bolesti někdy pomůže odpočinek na lůžku. Někomu pomáhá přiložení teplého obkladu, jinému dělá lépe obklad studený. Prevencí je dostatek pohybu. Pozornost bychom měli věnovat správnému držení těla a správné pozici při sezení,“ dodává k tématu web symptomy.cz.

Bolest zad může mít mnoho různých příčin, a proto je důležité, aby byla řádně diagnostikována a léčena. Pokud trpíte bolestí zad, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Správná léčba a rehabilitace mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit kvalitu života. Dodržování zdravého životního stylu, pravidelný pohyb a péče o páteř jsou také klíčové prvky prevence bolesti zad.

Použité zdroje: symptomy.cz, internet (veřejné zdroje) redakční informace,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu