Epistaxe: co způsobuje krvácení z nosu a jak pomoci

Publikuje: Nikola Macáková — 11. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Epistaxe: co způsobuje krvácení z nosu a jak pomoci

Krvácení z nosu, známé také jako epistaxe, je poměrně běžným jevem, který může postihnout lidi všech věkových kategorií.

Zpravidla se jedná o nepříjemnou situaci, která může vzbuzovat obavy, ale většinou není vážnou zdravotní hrozbou. V tomto článku se podíváme na příčiny krvácení z nosu a poskytneme návod na první pomoc. Také si řekneme, kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence krvácení z nosu

Prevence krvácení z nosu spočívá zejména v odstranění vyvolávacích příčin a zvýšení odolnosti sliznice a cév. Měli bychom se snažit vyvarovat zánětů horních cest dýchacích a včas je léčit. Bránit vysychání sliznice zvlhčováním vzduchu. Bránit zasychání hlenu a nosního sekretu na sliznicích užíváním nosních kapek s olejovým základem, gelu s obsahem vitaminu E nebo nosního spreje s dexpanthenolem,“ uvádí k tématu web ordinace.cz.

Příčiny krvácení z nosu:

  1. Suchý vzduch: jednou z nejběžnějších příčin krvácení z nosu je suchý vzduch. Suchý a chladný vzduch může vysušit sliznici v nosních průchodech, což může vést k drobným prasklinám a následnému krvácení.
  2. Nadměrné čištění nosu: příliš agresivní čištění nosu, například silným smrkáním nebo častým používáním vatových tyčinek, může také poškodit nosní sliznici a způsobit krvácení.
  3. Infekce a alergie: infekce nosní sliznice a alergické reakce mohou způsobit otok a zánět, což často souvisí s krvácením z nosu.
  4. Vysoký krevní tlak: lidé trpící hypertenzí (vysokým krevním tlakem) jsou náchylnější k epistaxi, protože silný tlak může poškodit křehké cévy v nosní sliznici.
  5. Poranění: úrazy, jako je pád, úder do nosu nebo tváře, mohou způsobit krvácení z nosu.

První pomoc při krvácení z nosu:

Pokud se setkáte s osobou, která má krvácení z nosu, zde je několik kroků, jak jí poskytnout první pomoc:

  1. Zůstaňte klidní: uklidněte postiženého i sebe. Krvácení z nosu zpravidla není vážné, a panika může situaci zhoršit.
  2. Sedněte si: posaďte postiženého na židli a nechte ho sklonit hlavu mírně dopředu. Tím se zabrání polykání krve a zároveň usnadní odtok krve z nosu.
  3. Stlačte nosní dírky: požádejte postiženého, aby pevně stiskl obě nosní dírky prsty a držel je stlačené po dobu 10-15 minut. To by mělo zastavit krvácení.
  4. Aplikace chladu: můžete také na krk nebo na zadní část nosu přiložit studený obklad nebo led zabalený do hadříku. To může pomoci stáhnout cévy a snížit krvácení.
  5. Vyvarujte se manipulaci: po zastavení krvácení se vyvarujte jakékoli manipulaci v nose, která by mohla opětovně rozproudit krvácení.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc:

I když krvácení z nosu obvykle není vážné, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

  • Krvácení se nepodaří zastavit do 15-20 minut.
  • Postižený trpí opakovanými epizodami krvácení z nosu.
  • Krvácení je rychlé a ztráta krve je výrazná.
  • Krvácení bylo způsobeno úrazem, jako je pád nebo úder do nosu či obličeje.
  • Postižený zažije stavy slabosti nebo mdloby.
  • Postižený trpí chronickými nemocemi, jako je vysoký krevní tlak, které by mohly krvácení z nosu způsobit.

Krvácení z nosu může být nepříjemné, ale s rychlou a správnou první pomocí lze obvykle zvládnout. Pokud se však objeví jakékoli známky závažnějšího problému, je vždy lepší konzultovat situaci s lékařem. Zdraví nosní sliznice a prevence suchého vzduchu může také snížit riziko opakovaného krvácení z nosu.

Použité zdroje: ordinace.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu