Hemoragické horečky: smrtící nemoci s rizikem i pro Česko. Prevence a okamžitá léčba jsou klíčem k přežití.
Článek magazínu ZdravíŽivot.cz upozorňuje na rizika a důležitost odborné péče související s tímto onemocnění. O jaké onemocnění se konkrétně jedná a je pro nás potenciálně nebezpečné?
Hemoragické horečky jsou tajemnými a smrtícími onemocněními, která se obvykle vyskytují v exotických oblastech a státech s nízkými hygienickými standardy. Tyto nemoci, známé také jako hemoragické zimnice, patří mezi nejzávažnější a nejrychlejší šířící se infekční choroby, které mohou způsobit masivní vnitřní krvácení a vést k fatálnímu konci pacienta. V tomto článku se podíváme na to, co tyto onemocnění způsobuje, jak se projevují a jakým způsobem se mohou léčit.
Co jsou hemoragické horečky?
Hemoragické horečky jsou skupinou onemocnění způsobených různými viry, včetně Eboly, Lassy, Marburgu, dengue nebo horečky způsobené krevními parazity, jako je malárie. Tyto viry mají společnou schopnost způsobit poškození krevních cév a narušit srážení krve, což vede k vnitřnímu a vnějšímu krvácení. Hemoragické horečky jsou obvykle přenášeny skrze tělesné tekutiny infikované osoby a mohou se šířit rychle mezi lidmi.
„Hemoragické (krvácivé) horečky jsou skupina infekčních onemocnění způsobených viry. Jsou to onemocnění v našich zemích většinou exotická, veřejnosti až na výjimky nepříliš známá. Vyznačují se obvykle horečnatým průběhem s krvácením a velkým procentem úmrtnosti. Jedná se o velmi závažná onemocnění, která jsou vysoce nakažlivá a při nákaze je proto nutné dodržovat přísná bezpečnostní opatření,“ uvádí k tématu medicínský web nemoci.vitalion.cz.
„Virů, které způsobují hemoragické horečky, známe již velké množství (řadí se do čtyř různých čeledí) a čas od času dojde k výskytu nového, do té doby neznámého viru, který většinou dostává jméno podle oblasti svého výskytu. Pro hemoragické horečky je totiž typické, že se vyskytnou jako sporadické onemocnění (ojedinělé případy) či propukají v podobě malých lokálních epidemií postihující určitou oblast. Až na výjimky se oblasti výskytu nacházejí v tropických oblastech, a proto je velmi důležitá znalost této problematiky hlavně pro turisty směřující do rizikových oblastí. Ale nejen pro ně. Se současným obrovským nárůstem migrace obyvatelstva, turistického ruchu a dovozu zvířat existuje reálné nebezpečí zavlečení těchto chorob i do naší oblasti,“ upřesňuje medicínský web a dodává, že vzhledem k nebezpečnosti těchto nákaz a jejich vysoké nakažlivosti existují opodstatněné obavy ze zneužití původců některých z nich, zvláště virů horeček Marburg či Ebola, jako bojových biologických zbraní či prostředku k teroristickým útokům.
Viry hemoragických horeček jsou přenosné na člověka většinou různými vnějšími parazity, popřípadě kontaktem s nakaženým zvířetem nebo jeho exkrementy.
„Mluví se o takzvaných „přírodních rezervoárech“, což jsou živočichové, kteří v sobě viry obsahují a tím udržují jejich existenci. Z nich se mohou dále rozšiřovat do okolí například prostřednictvím klíšťat či komárů, což jsou zase tzv. „vektory“, které chorobu přenášejí. Je ale možné se nakazit přímo od infikovaného zvířete, přímým kontaktem s jeho exkrementy či vdechnutí kontaminovaného aerosolu. U některých však může docházet k tzv. „interhumánnímu přenosu“ (z člověka na člověka), nejčastěji kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob. Ohroženi jsou pak především zdravotničtí pracovníci při ošetřování pacientů a dále také rodinní příslušníci při rituálním omývání zemřelých, jež je tradičně prováděno africkými domorodci,“ dodává závěrem v citaci web nemoci.vitalion.cz.
Příznaky hemoragických horeček
Příznaky hemoragických horeček jsou dramatické a mohou zahrnovat:
- Vysokou horečku
- Silnou bolest v těle
- Krvácení z nosu, dásní nebo jiných sliznic
- Výsev modřin a petechií (malých červených skvrn) na kůži
- Krvácení do vnitřních orgánů
- Selhání orgánů
- Úpadek vědomí
Pacienti, kteří projeví tyto příznaky, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Léčba a péče
Léčba hemoragických horeček je složitá a zahrnuje podpůrnou terapii, jako je udržování adekvátního hydratačního stavu, kontrolování krevního tlaku a podpora srážení krve. V některých případech se může použít experimentální léčba, ale účinné antivirotické léky pro mnoho z těchto onemocnění neexistují. Prevence je klíčovým faktorem, a to zejména v oblastech, kde jsou tyto choroby endemické.
Hemoragické horečky jsou extrémně závažnými a potenciálně smrtícími onemocněními, a pokus o domácí léčbu by byl nebezpečný. Pokud máte podezření, že jste infikováni tímto typem viru, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Není žádná osvědčená domácí léčba pro hemoragické horečky a pokusy o samoléčbu by mohly vést k vážným komplikacím.
Pokud jste v oblasti, kde se hemoragické horečky vyskytují, je důležité přijmout opatření ke snížení rizika infekce. To zahrnuje:
- Ochrana proti bodavým hmyzu: používání repelentů na kůži, nošení dlouhých rukávů a kalhot a spát pod sítí proti komárům vám může pomoci minimalizovat kontakt s potenciálními infikovanými komáry.
- Omezte kontakt s tělesnými tekutinami: vyvarujte se kontaktu s tělesnými tekutinami infikovaných osob, jako jsou krev, sliny, moč nebo stolice.
- Dodržujte hygienická opatření: myjte si často ruce mýdlem a vodou, zejména po kontaktu s nemocnými osobami nebo jejich prostředím.
- Zůstaňte v bezpečí: pokud žijete v oblasti, kde vypukl výskyt hemoragické horečky, poslouchejte pokyny zdravotních autorit a vyvarujte se veřejným místům a setkávání s lidmi, kteří mohou být nakažení.
Některé hemoragické horečky jsou tzv. vakcínovatelné, například žlutá zimnice, takže před cestováním do rizikových oblastí můžete zvážit očkování. Důležité je však konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu, který vám poskytne vhodné rady a očkování.
Pamatujte, že prevence, rychlá diagnostika a léčba v nemocnici jsou klíčem k přežití u hemoragických horeček. Nikdy nepodceňujte tato onemocnění a v případě podezření na infekci vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.
Odborníci a diagnostika
Lékařský obor specializující se na léčbu hemoragických horeček se nazývá virologie nebo infekční nemoci. Odborníci v této oblasti mají znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě těchto vzácných onemocnění.
Výskyt v České republice
V České republice nebyly hlášeny případy autochtonního výskytu hemoragických horeček. Tato onemocnění jsou typická pro tropické a subtropické oblasti, kde jsou přenášena vektorovými organismy, jako jsou komáři nebo hlodavci. Lidé, kteří cestují do těchto oblastí, by měli být informováni o možném riziku a o opatřeních, která by měli přijmout, aby se chránili.
Bakteriální hrozba: co byste měli vědět o černém kašli
Hemoragické horečky jsou jedním z největších výzev v oblasti globálního zdraví, ačkoliv nejsou běžné v České republice, je důležité být obezřetný a informovaný o těchto nemocích, zejména pokud cestujete do exotických destinací. Prevence a rychlá léčba jsou klíčovými faktory pro zachování zdraví v případě infekce těmito smrtícími viry.