Jak postupovat, když pociťujete bolest v oblasti kříže?

Publikuje: David Bárta — 27. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Jak postupovat, když pociťujete bolest v oblasti kříže?

Zjistěte, jak zvládnout bolest v kříži a obnovit svou pohyblivost. Tipy pro úlevu a lepší životní kvalitu.

Jedna z nejčastějších bolestí v našem těle, je bolest zad. V oblasti kříže je pak tato bolest nepříjemná dvojnásob. Je velmi obtížné najít úlevovou polohu a je zapotřebí s touto bolestí něco dělat. Samozřejmostí je návštěva lékaře a rehabilitace,“ uvedla k tématu na medicínském webu symptomy.cz Lucie Kliková, DiS.

Pociťujete nepříjemnou bolest v oblasti kříže? Trápí vás nepohodlná bolest v hýždích a zadní části stehen, která se dokonce může přenášet až do oblasti třísel nebo stydké spony? Tato bolest může výrazně omezovat váš běžný pohyb. Naštěstí máme pro vás několik rad, jak se vypořádat s bolestmi spojenými s křížokyčelním kloubem.

Křížokyčelní kloub, často označovaný jako SI kloub (zkratka pro sakroiliakální kloub), spojuje pánev s dolní částí páteře. I když se zdá být malý a nepatrný, má zásadní význam pro stabilitu pánve. Pomáhá přenášet váhu horní části těla na nohy a absorbuje nárazy při chůzi a běhu,“ uvádí k tématu medicínský zahraniční web webmd.com.

Cvičení při bolesti zad, ilustrační foto. Zdroj: Karolina Grabowska ze služby pexels

Bolí vás tento kloub? Může to být výsledkem Bechtěrevovy nemoci, ale i jiných faktorů, včetně úrazů, skoliózy, těhotenství, operací v dolní části zad, nebo rozdílné délky nohou.

Bolest obvykle zaměřuje na dolní část zad, hýždě nebo horní části nohou, zejména v případě Bechtěrevovy nemoci, se může objevit v noci nebo po dlouhém sezení,“ doplňuje web webmd.com.

„Možná jste nikdy nevěděli, že máte sakroiliakální kloub, natožpak kde se nachází. Až když začne bolet. Tehdy je těžké přehlédnout, jak důležitou úlohu hraje při pohybu a běžných činnostech,“ uvádí zahraniční medicínský web v článku „Co je sakroiliakální kloubní dysfunkce?

Máte dva sakroiliakální klouby, které spojují pánev s dolní částí páteře. Na rozdíl od většiny kloubů, jako jsou koleno a kyčle, mají sakroiliakální klouby omezený rozsah pohybu, ale to jim umožňuje plnit svou klíčovou funkci: stabilizovat pánev, přenášet váhu horní části těla na nohy a působit jako tlumič nárazů při chůzi nebo běhu. Sakroiliakální kloub může být poškozen různými způsoby, což komplikuje běžné činnosti, jako je sedění, chůze nebo stoupání po schodech. Tento stav se označuje jako dysfunkce sakroiliakálního kloubu,“ doplňuje web.

Zde je několik tipů, jak se s touto bolestí vypořádat:

  1. Pohyb: pohyb může být klíčem k úlevě. Chůze, plavání a jízda na rotopedu jsou vhodnými aktivitami. Začněte pomalu a postupně zvyšujte dobu cvičení na 20 až 30 minut, pokud nepociťujete bolest.
  2. Odpočinek: v akutní fázi by měl kloub dostat odpočinek. Ležení v neutrální pozici může pomoci, s polštářem pod koleny nebo mezi koleny, pokud ležíte na boku. Jakmile to váš stav dovolí, můžete začít opět cvičit.
  3. Zamezte škodlivým pohybům: některé pohyby mohou zhoršit bolest křížokyčelního kloubu, jako je zvedání kolen k hrudi, sedů lehů, otáčení a předklánění se s napnutými koleny.
  4. Teplo a chlad: ledování může pomoci proti otokům a bolesti. Tepelné polštářky nebo ohřívací láhve také mohou přinést úlevu.
  5. Správné držení těla: dbát na rovnoměrné rozložení váhy mezi oběma nohama a chodidly může pomoci zamezit přetěžování křížokyčelního kloubu. Vyhněte se zlozvykům, jako je sed s překříženýma nohama nebo nošení mobilu nebo peněženky v zadní kapse kalhot.
  6. Stabilizační pásy: speciální pásy mohou pomoci stabilizovat pánev a křížokyčelní kloub, ale musíte je nosit po delší dobu, aby byly účinné.
  7. Léky a masti: V lékárně můžete zakoupit nesteroidní antirevmatika a masti, které pomáhají tlumit bolest a otok.
  8. Konultace s odborníkem: pokud bolest nepolevuje, konzultujte se svým lékařem, který může předepsat léky, injekce nebo fyzioterapii. Masáže a akupunktura také mohou být alternativními metodami léčby.
DŘÍVE JSME PSALI:

Masér nebo fyzioterapeut? Kdy si vybrat, když trápí bolesti zad?

Nikola Macáková — 25. 09. 2023
Bolesti svalů a kloubů postihnou v životě každého člověka. Bolesti zad samy nepřejdou – kdy navštívit maséra a kdy fyzioterapeuta?

Nyní, když víte, jak zvládnout bolesti křížokyčelního kloubu, můžete se pokusit implementovat některé z těchto rad a zlepšit svou pohodu,“ dodává závěrem autorka článku magazínu ZdravíŽivot.cz.

 Použité zdroje: WebMD – Správa bolesti spojené s křížokyčelním kloubem, WebMD – Dysfunkce křížokyčelního kloubu, symptomy.cz, redakční informace, poznatky a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu