Každý rok se 1 600 žen stane obětí rakoviny prsu. Přesto ne vždy znamená objevená „hrbolka“ v prsu důvod k obavám

Publikuje: Martin Moc — 10. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Každý rok se 1 600 žen stane obětí rakoviny prsu. Přesto ne vždy znamená objevená „hrbolka“ v prsu důvod k obavám

Říjen je měsícem ve znamení prevence rakoviny prsu a podpory žen s tímto onemocněním. Právě rakovina prsu je druhou nejčastější rakovinou u žen.

Každý rok je toto onemocnění nově diagnostikováno u cca 7 200 pacientek a přibližně 1 600 žen rakovině prsu každoročně podlehne. Každá žena by proto měla pamatovat na prevenci.

Rakovina prsu je druhou nejčastější rakovinou u žen. Každoročně je toto onemocnění nově diagnostikováno u cca 7 200 žen s tím, že 1 600 žen rakovině prsu podlehne. Lékaři proto doporučují nepodceňovat prevenci v podobě samovyšetření prsu a každá žena starší 45 by měla absolvovat preventivní vyšetření v rámci screeningu rakoviny prsu prostřednictvím mamografie. Pravidelné samovyšetření prsu a včasná diagnostika jsou zkrátka nejlepšími spojenci v prevenci rakoviny prsu. A to nejen v říjnu, měsíci zaměřeném na tuto problematiku, ale po celý rok.

Nález bulky v prsu: ne vždy důvod k obavám

Objevit bulku v prsu může být znepokojivé, ale je důležité si uvědomit, že většina těchto nálezů je nezhoubná.

Statistiky ukazují, že většina nálezů se ukáže být benigními, což znamená, že není třeba okamžitě panikařit. Může se jednat o cystu, fibroadenom nebo jiný nezhoubný útvar. V případě nálezu jakékoliv bulky v prsu je opět důležité navštívit lékaře,“ říká MUDr. Vojtěch Havel z Polikliniky IPP.

Pokud se ukáže, že nález v prsu je nezhoubný, je to určitě dobrá zpráva. Ale co dál? Většina nezhoubných útvarů nevyžaduje agresivní léčbu, ale je dobré je sledovat a v případě potřeby odstranit. Některé nezhoubné útvary, jako jsou cysty nebo fibroadenomy, mohou být odstraněny chirurgicky v lokální anestezii. Tento zákrok je obvykle rychlý a s minimálními komplikacemi.

Samovyšetření prsu: vlastní zdraví ve vašich rukou

Samovyšetření prsu je jednoduchý, ale efektivní nástroj, který ženám umožní stát se aktivním účastníkem ve své vlastní péči o zdraví. Existuje mnoho instruktážních videí a odborných rad, které mohou pomoci tento proces zvládnout. V případě otázek a nejistot je vhodné samovyšetření konzultovat se svým lékařem. Odborníci mohou poskytnout podrobné rady a doporučení, ať už jde o samovyšetření nebo další diagnostické metody.

DŘÍVE JSME PSALI:

Gynekologové upozorňují na účinnou prevenci gynekologických nádorů

Nikola Macáková — 06. 09. 2023
Pro ženské reprodukční orgány můžeme z pohledu prevence použít hezké přirovnání, že jsou jako exotické květiny.

Prevence rakoviny prsu ale není jen o jednorázových akcích nebo návštěvách lékaře. Je to o celkovém životním stylu, který zahrnuje zdravou stravu, pravidelné cvičení a snížení stresu. Všechny tyto faktory mohou hrát roli ve vašem celkovém zdraví a ve snížení rizika rakoviny prsu,“ doplňuje MUDr. Vojtěch Havel z Polikliniky IPP.

Spolupráce lékařských specialistů: týmový přístup k léčbě

V případě, že by byla diagnostikována rakovina prsu, je důležité vědět, že pacientky mají k dispozici tým lékařských specialistů, kteří spolupracují na léčbě. Gynekologové, chirurgové a onkologové často pracují ruku v ruce, aby zajistili nejefektivnější a nejkomplexnější léčbu. Multidisciplinární přístup je klíčový pro dosažení nejlepších výsledků.

Nové metody léčby: naděje na obzoru

Počet pacientek s rakovinou prsu roste. Díky pokrokům v medicíně ale mortalita klesá.

 (tiskový servis).

Věda neustále pokračuje v objevování nových a efektivnějších metod léčby rakoviny prsu. Od cílené terapie a imunoterapie až po pokročilé chirurgické metody, možnosti léčby se neustále rozšiřují. To vše přináší novou naději pro pacienty a jejich rodiny.

Použité zdroje: poliklinikaipp.cz (MUDr. Vojtěch Havel), redakční informace a zdroje, 
Text: Martin Moc, redakce *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu