Rakovina prostaty, jedna z nejčastějších forem zhoubného onemocnění mužů po celém světě, se stále stává hrozbou pro muže v České republice.
Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že toto onemocnění, které postihuje prostatu, žlázový orgán produkující semeno, má zásadní vliv na mužské zdraví. V tomto článku se zaměříme na popis rakoviny prostaty, její etiologii, rizikové faktory, prevenci, příznaky, průběh, diagnostiku, léčbu, farmakologii a to, jak se pacienti s tímto onemocněním cítí.
Popis rakoviny prostaty
Rakovina prostaty je maligní nádor, který vychází z buněk prostaty. Tato žláza je klíčová pro reprodukční systém mužů, protože produkuje část semene, která pomáhá při pohybu spermií. K nádoru dochází, když některé buňky prostaty mutují a začnou se rychle množit. Pokud není nádor včas diagnostikován a léčen, může se šířit do okolních tkání a orgánů.
„Karcinom prostaty tvoří asi 4% všech nádorových onemocnění. V České republice se jeho incidence pohybuje okolo 60 případů na 100 000 mužů. V mužské populaci tedy představuje tato rakovina 10% všech nádorů podobně jako v jiných zemích západní Evropy. Výskyt latentního onemocnění (tzn. skrytého onemocnění, které se ještě nijak neprojevilo a nepřivede proto pacienta k lékaři, nemůže být tudíž ani součástí epidemiologických studií) je však mnohem vyšší,“ uvádí k tématu web nemoci.vitalion.cz.
„S touto rakovinou se lékaři setkávají stále častěji. V České republice stoupla incidence až o 70% oproti počátku devadesátých let. Nejvíce nemocných je ve věku mezi 70. – 80. rokem, přibývá ale i pacientů mladších, proto se uvažuje i o screeningu, který by mohl zachytit nádor třeba u šedesátiletého pacienta. Nevýhodou by byla docela zbytečná zátěž pro starší pacienty, kteří již mají další, třeba také nádorová, onemocnění vážnějšího charakteru a karcinom prostaty tak u nich ustupuje do pozadí,“ dodává medicínský web.
Etiologie a rizikové faktory
Přesná příčina rakoviny prostaty zůstává neznámá, ale existuje několik faktorů, které mohou zvyšovat riziko výskytu tohoto onemocnění. Mezi tyto faktory patří genetická predispozice, stáří (muži nad 50 let jsou většinou více ohroženi), dieta bohatá na tuky a chudá na vlákninu, obezita, a afroamerický původ.
Laboratorní screening
Základem laboratorního screeningu je zjišťovaní hladiny PSA (prostatický specifický antigen).
Prevence rakoviny prostaty
Prevence rakoviny prostaty je klíčová pro snížení rizika onemocnění. Zdravá strava s důrazem na ovoce, zeleninu a vlákninu, pravidelná fyzická aktivita, a pravidelné vyšetření u lékaře mohou výrazně snížit riziko výskytu rakoviny prostaty. Pro muže s vyšším rizikem nebo rodinnou anamnézou může být uvažována i preventivní léčba.
Příznaky a průběh rakoviny prostaty
Rakovina prostaty – obecně může být zákeřná, protože ve svých raných stádiích nemusí způsobovat žádné zjevné příznaky. Pokud se však onemocnění rozvine, pacienti mohou zažívat problémy s močením, bolest v pánevní oblasti, krev v moči, nebo erektilní dysfunkci. Průběh onemocnění je různý, a závisí na stadiu, ve kterém je diagnostikováno.
Rakovina prostaty je často označována za „tichého zabijáka“, protože v jejích raných stádiích nemusí vykazovat žádné specifické příznaky, což komplikuje její diagnostiku. Nicméně, jak se nádor vyvíjí, mohou se objevit určité známky, které by neměly být ignorovány.
- Problematika s močením: jedním z prvních a nejběžnějších příznaků rakoviny prostaty je problém s močením. Pacienti mohou zažívat častější nutkání k močení, zejména v noci. Močení může být slabší, a mohou se objevit obtíže s udržením moči. Pokud dochází k bolestem nebo pálení při močení, může to také být důvodem k návštěvě lékaře.
- Bolest v pánevní oblasti: rakovina prostaty může způsobovat bolest nebo nepohodlí v pánevní oblasti, které může vystřelovat až do dolní části zad. Tato bolest může být způsobena růstem nádoru a tlakem na okolní tkáně.
- Krev v moči nebo ejakulátu: přítomnost krve v moči (hematurie) nebo ejakulátu (hematospermie) může být známkou rakoviny prostaty. I když existuje mnoho jiných možných příčin těchto příznaků, je důležité, aby byly pečlivě vyšetřeny lékařem.
- Erektilní dysfunkce: muži s pokročilou rakovinou prostaty mohou zažívat problémy s erekcí a sexuálním životem. To může být způsobeno jak samotným nádorem, tak také vedlejšími účinky léčby.
- Lymfatické uzliny a kostní bolesti: v pokročilých stadiích může rakovina prostaty metastazovat na vzdálená místa, jako jsou lymfatické uzliny nebo kosti. To může způsobovat bolesti v kostech, zejména v páteři, boky a hrudníku.
Průběh rakoviny prostaty je různorodý a závisí na stadiu, ve kterém je, jak již bylo v článku zmíněno diagnostikována. Včasná detekce nádoru v lokalizovaném stadiu dává pacientům lepší naději na úspěšnou léčbu a dlouhodobé přežití. Avšak, pokud rakovina postoupí do pokročilého stadia a metastazuje, může být léčba komplexnější a s menšími šancemi na uzdravení.
Důležité je zdůraznit, že i když některé z výše uvedených příznaků mohou být známkou rakoviny prostaty, jsou také spojeny s mnoha jinými, mnohem méně závažnými onemocněními. Proto, pokud muži zažijí jakékoli neobvyklé změny ve svém zdraví, měli by co nejdříve konzultovat svého lékaře. Pravidelné kontroly a testy na hladinu PSA jsou také klíčové pro včasnou detekci rakoviny prostaty a záchranu životů.
Diagnostika a vyšetření
Pro diagnostiku rakoviny prostaty je klíčovým krokem návštěva u lékaře. Obvykle se pacient nejprve obrátí na praktického lékaře, který může doporučit konzultaci s urologem, lékařem specializujícím se na onemocnění močového ústrojí a mužské pohlavní orgány. Diagnostika zahrnuje digitální rektální vyšetření (DRU), testy na hladinu PSA (prostatického specifického antigenu) a biopsii pro potvrzení diagnózy.
Léčba a farmakologie
Léčba rakoviny prostaty vždy závisí na stadiu onemocnění.
V raných stádiích může být sledování bez aktivního zásahu nebo radiační terapie dostatečná. Pokud je nádor pokročilý, mohou být zapotřebí chirurgické zákroky, hormonální terapie nebo chemoterapie. Farmakologie hraje důležitou roli v kontrolování růstu nádoru a minimalizaci příznaků.
Jak se pacienti cítí a kdy vyhledat lékaře?
Pacienti s rakovinou prostaty mohou procházet emocionálním stresem a úzkostí ohledně svého zdravotního stavu. Je důležité hovořit s odborníky a lékaři o svých obavách. Důraz na prevenci a pravidelná vyšetření jsou klíčem k brzkému odhalení onemocnění, což zvyšuje úspěšnost léčby.
Pokud muži zažijí jakékoli neobvyklé příznaky, jako potíže s močením nebo bolest, měli by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Prevence rakoviny prostaty v České republice
V České republice je k dispozici několik programů a kampaní zaměřených na prevenci rakoviny prostaty.
Muži jsou povzbuzováni k pravidelným lékařským prohlídkám, a to zejména v případě, že mají rodinnou anamnézu onemocnění. Podpora vědeckého výzkumu a šíření informací o této nemoci hraje klíčovou roli v boji proti rakovině prostaty v České republice.
Rakovina prostaty zůstává závažným zdravotním problémem, ale s pravidelnou péčí a prevencí je možné její včasné odhalení a účinnou léčbu. Muži by měli brát své zdraví vážně a neváhat s návštěvou u lékaře, aby mohli být včas diagnostikováni a léčeni, což může zachránit jejich životy.