Smutek, osamění a návrat k radostem života

Publikuje: Nikola Macáková — 22. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Smutek, osamění a návrat k radostem života

Osamění je emocionální stav, který může provázet mnoho lidí, a to zejména v dobách smutku a ztráty.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že často se však stává, že tato izolace přetrvává i poté, co smutek pomalu odezní. Jak můžeme překonat osamění a co dělat, abychom se znovu cítili součástí společnosti?

Pocit osamění provází smutek

Smutek je přirozenou reakcí na ztrátu, ať už se jedná o ztrátu blízkého člověka, práce, nebo zdraví. V těchto chvílích se často cítíme zranitelní a sami se sebou. Pocit osamění může vzniknout právě z tohoto důvodu – máme tendenci se uzavírat do sebe a nechtít být obtěžováni svými emocemi.

Pocit osamění provázející smutek je však něco, co bychom neměli ignorovat. Osvědčeným způsobem, jak se s ním vypořádat, je hovořit s někým, koho máte rádi a důvěřujete. Mluvení o svých emocích může pomoci rozptýlit pocit izolace a ukázat nám, že nejsme sami v tom, co prožíváme.

Osamění dočasné a trvalé

Je důležité si uvědomit rozdíl mezi dočasným a trvalým osaměním. Dočasné osamění může být způsobeno aktuálními životními událostmi, jako je rozchod, přestěhování nebo ztráta zaměstnání. Většinou tyto situace po čase odezní a pocit osamění s nimi zmizí.

Na druhou stranu trvalé osamění může být důsledkem chronických problémů, jako je sociální úzkost, deprese nebo nedostatek sociálního kontaktu. Tato forma osamění může být mnohem obtížnější k překonání, a vyžaduje často dlouhodobou podporu a profesionální pomoc.

Co dělat, abyste nebyli osamělí

Pokud se cítíte osamělí nebo trpíte dočasným pocitem osamění způsobeným smutkem, můžete podniknout několik kroků, které vám mohou pomoci:

 1. Hovořte o svých emocích: nebojte se mluvit s přáteli, rodinou nebo terapeutem o tom, co prožíváte. Mluvení o svých pocitech může zmírnit pocit osamění.
 2. Zapojte se do aktivit: připojte se k aktivitám, které vás zajímají. To může být týmový sport, umělecký kurz nebo dobrovolnická činnost. Tímto způsobem se můžete setkat s novými lidmi a rozšířit svou sociální síť.
 3. Najděte podporu: pokud máte pocit, že vaše osamění je trvalé a obtížně překonatelné, nebojte se vyhledat profesionální pomoc. Psychoterapie a terapeutické skupiny mohou být cennými zdroji podpory.
 4. Rozvíjejte své mezilidské dovednosti: učte se komunikovat s lidmi, rozvíjet své sociální dovednosti a budovat zdravé vztahy.

Osamění je emocionální stav, který může postihnout každého z nás. Je však důležité si uvědomit, že existují způsoby, jak ho překonat. Nebojte se hledat podporu a pracovat na svých mezilidských vztazích. V konečném důsledku může být pocit spojení s druhými jedním z nejcennějších darů, které si můžeme v životě užít.

Co dělat, abychom nebyli osamělí?

 • Mějte své blízké a přátele rádi jako sebe sami: ne víc, ne míň. Obě varianty vás postupně připraví o přátele i o vlastní identitu.
 • Neupínejte se jen na jednoho člověka, jeden cíl. Mějte víc přátel, blízkých osob, víc plánů. Lidé ze života odcházejí, cíle se nemusí podařit splnit. Je třeba mít stále nějaké vize a lidi kolem sebe.
 • Věnujte se nějakému koníčku, činnosti. Upleťte oblečky pro panenku holčičce od sousedů, nabídněte sousedovi pomoc na zahradě nebo venčení psa, když bude na dovolené.
 • Řekněte si o pomoc, sousedům, kolegům v práci. Nestyďte se projevit osamění, budete možná překvapení, třeba lidé kolem vás vůbec netuší, že potřebujete pomoci.
 • Neodmítejte ty, o kterých si myslíte, že nejsou ideální. Ani vy takový/taková nejste.
 • Neodsuzujte on-line seznamky, můžou vám přinést nečekané přátelství.
 • Po rozchodu či ztrátě blízkého si dejte čas, aby bolest odezněla. Nechtějte okamžitou náhradu, to nefunguje.
 • Věřte, že přátelství může přijít nečekaně, aniž byste se snažili.

Rada psychologa

Když se cítíte osamělí a smutní delší dobu, vnitřně vás vaše situace sžírá a nevidíte východisko, je třeba o vašem stavu mluvit. Když není po ruce nikdo blízký, vyhledejte odborníka. Když vám nebude vyhovovat individuální terapie, existují skupinová sezení lidí s podobnými problémy. Možná právě v nich čeká šance na změnu,“ dodává k tématu klinika EUC, která se tématu rovněž věnovala.

Použité zdroje: Klinika EUC, redakční informace a zdroje,
(Redakční text.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání