Škola už je v plném proudu. Úkoly, zkoušení, testy a známkování. Někdy horší známky mohou být příčinou například špatného zraku.
Dítě se špatným viděním pak může mít ve škole problém se soustředěním a nepozorností a může se i rychleji unavit či trpět bolestmi hlavy. Proto je vhodné nechat dětem vyšetřit zrak u specialisty ještě před nástupem do školy nebo i v průběhu školního roku.
Zrak se vyvíjí postupně
U dětí se zrak vyvíjí postupně až do šesti nebo do sedmi let. V tomto období dochází i k vývoji koordinace obou očí, dále ke komunikaci a spolupráci mezi okem a mozkem, která je podmínkou pro rozvoj prostorového vidění. Jestliže mozek dostává z jednoho oka horší „obraz“ než z druhého, začne horší oko tlumit a vyvíjí se amblyopie (tupozrakost), která je již v dospělém věku neléčitelná.
„Základní preventivní oční vyšetření doporučujeme kolem třetího roku věku dítěte, kdy již dítě docela dobře spolupracuje, nechá se vyšetřit a změřit si dioptrie. Cílem tohoto vyšetření je zjistit, zda dítě nešilhá, vidí dobře a netrpí jakoukoli skrytou vadou, která by jinak zůstala nerozpoznána. Jestliže objevíme dioptrickou vadu nebo šilhání, můžeme je korigovat a léčit a předejít tak právě rozvoji tupozrakosti postiženého oka,“ vysvětluje paní doktorka Ratajová z Očního centra Praha.
Nejčastější oční vady u dětí
Mezi častou oční vadu zvláště u malých dětí patří šilhání neboli strabismus. Při šilhání se oči nedokáží dívat souběžně, ale jedno nebo i obě se dívají jiným směrem. Mozek pak dostává dva různé obrazy a vzniká dvojité vidění. Aby tomuto stavu mozek předešel, dochází k tlumení obrazu ze šilhajícího (slabšího) oka a při déletrvajícím stavu k rozvoji tupozrakosti.
U menších dětí se většinou vyskytuje dalekozrakost (hypermetropie) neboli plusové dioptrické vady, které se řeší brýlemi. Postupným růstem oka pak dítě může z této vady vyrůst.
„Před nástupem do školy je ideální podstoupit s nastávajícím prvňáčkem vyšetření zraku a změření dioptrií u očního specialisty. Budete tak mít jistotu, že uvidí správně na tabuli a nebude mít start ve škole zbytečně ztížen jakoukoliv skrytou oční vadou, ať už dalekozrakostí, krátkozrakostí, nebo třeba astigmatismem. Děti často umějí určité dioptrie doostřit, případně si ani neuvědomují, že nevidí dobře, neboť nemají srovnání s tím, že by mohly vidět lépe,“ popisuje paní doktorka Ratajová.
MUDr. Michaela RATAJOVÁ
Odborný oční lékař
MUDr. Michaela Ratajová vystudovala Lékařskou fakultu v Hradci Králové, Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala stáž na očním oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové a další odborné stáže ve FN Hradec Králové, v Oblastní nemocnici Trutnov a v Nemocnici Havlíčkův Brod. Od srpna 2017 působí jako odborná oční lékařka v Očním centru Praha.