Akce „Ostrava žije první pomocí“

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 10. 09. 2023
Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS MsK (tiskový servis)
Úvodní stránka » Akce „Ostrava žije první pomocí“

Krajští záchranáři se v sobotu, 9. září, jako každoročně, aktivně účastnili populární akce „Ostrava žije první pomocí.“

Atraktivní prostory ostravského Landek parku, stejně jako bohatý a zajímavý program, který pro návštěvníky připravila řada organizací, se těší značnému zájmu veřejnosti. Nejinak tomu bylo i letos. Zdravotnický magazín o tom aktuálně informoval v tiskové zprávě krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Pětičlenný tým zdravotnické záchranné služby předvedl návštěvníkům například speciální sanitní vozidlo uzpůsobené pro zásahy u pacientů s vysoce nakažlivými nemocemi. V zázemí stanu nabízeli nácvik provádění základní neodkladné resuscitaci na figurínách, a to s instrukcemi a doporučeními profesionálů. Další sanitkou ke zhlédnutí bylo vozidlo vybavené pro činnost u mimořádné události,“ vysvětlil Lukáš Humpl.

V průběhu dne záchranáři předvedli rovněž komentovanou dynamickou ukázku záchrany – jednalo se o pacienta s náhlou zástavou oběhu, který byl nalezen náhodným kolemjdoucím. Ten rozpoznal závažnost stavu, přivolal odbornou pomoc prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájil laickou resuscitaci. Poté dorazil na místo události operačním střediskem ZZS vyslaný first responder a společně prováděli resuscitaci do příjezdu posádky záchranné služby. Ta pak předvedla rozšířenou resuscitaci včetně defibrilace, zajištění dýchacích cest, podávání léků. Diváci tak mohli vidět, jak v praxi reálně funguje tzv. „řetězec přežití,“ a uvědomit si jeho význam pro zajištění přežití pacienta,“ doplnil mluvčí záchranné služby.

Prezentační, výuková a edukační činnost je součástí práce zdravotnické záchranné služby. Další velkou akcí, které se budou takto účastnit, a to již příští týden, jsou Dny NATO v Mošnově.

Použité zdroje: PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MsK (tiskový servis)
(-red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu