Kdy volat na tísňovou linku 155 a kdy kontaktovat svého lékaře: náš průvodce zdravotní péčí

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Kdy volat na tísňovou linku 155 a kdy kontaktovat svého lékaře: náš průvodce zdravotní péčí

Kdy volat 155 a kdy svému lékaři? Průvodce, jak správně reagovat v zdravotních situacích. Nezbytné rady pro každého.

Zdraví je jednou z nejcennějších hodnot, kterou máme, a v případech zdravotních potíží je důležité vědět, kdy a jak volat zdravotnickou záchrannou službu a kdy se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. V tomto redakčním článku se dozvíte, jak postupovat v různých situacích a co musíte vědět při volání na tísňovou linku 155.

Kdy volat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS):

 1. Náhlá a závažná onemocnění: pokud někdo z vašeho okolí či vy sami zažijete náhlé a závažné zdravotní problémy, jako je srdeční infarkt, mrtvice, těžká dušnost, nebo silné krvácení, okamžitě voláme ZZS. Neodkládejte volání až do poslední chvíle, rychlá reakce může zachránit život.
 2. Těžká úrazová poranění: při těžkých úrazových poraněních, jako jsou zlomeniny kostí, vážné popáleniny, nebo hluboké řezy, voláme ZZS. Odpovídající ošetření je nezbytné pro minimalizaci trvalých následků.
 3. Ztráta vědomí: pokud někdo ztratí vědomí a nejeví známky probuzení, voláme ZZS. Před voláním se pokuste provést resuscitaci dle pokynů operačního dispečera.
 4. Závažné alergické reakce: v případě vážných alergických reakcí, které zahrnují otok obličeje, dušnost nebo problémy s dýcháním, voláme ZZS. Pokud máte alergii na nějakou látku a máte předepsaný adrenalinový autoinjektor, použijte jej.

Kdy se obrátit na svého ošetřujícího lékaře:

 • Běžné nemoci a potíže: pro běžné nemoci, jako jsou nachlazení, rýma, bolest v krku nebo mírná horečka, není nutné volat ZZS. Kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, abyste se dohodli na vhodném léčebném postupu.
 • Chronická onemocnění: pokud trpíte chronickým onemocněním, jako je cukrovka, hypertenze nebo astma, a objeví se komplikace nebo náhlá zhoršení stavu, konzultujte se svým lékařem. Může být nutné upravit léčbu.
 • Prevence a pravidelné kontroly: pravidelné preventivní prohlídky a kontroly jsou důležité pro udržení zdraví. Svého lékaře byste měli navštěvovat pravidelně i v případě, že se necítíte nemocní, aby bylo možné odhalit problémy včas.

Co musíte vědět při volání na tísňovou linku 155:

 1. Místo události: první informací, kterou budete muset poskytnout, je místo, kde se událost stala. Uveďte co nejdetailnější popis, včetně ulice, čísla domu a orientačních bodů.
 2. Co se stalo: popište, co se stalo co nejstručněji a nejpřesněji. Informujte operátora o stavu postiženého, příznacích a jak dlouho trvá situace.
 3. Kdo volá: uveďte své jméno a telefonní číslo pro případné další dotazy operátora. Nezapomeňte říct, zda jste svědkem nebo postiženým.
 4. Dodržujte pokyny: Poslouchejte pokyny operačního dispečera a neprovádějte žádné nebezpečné kroky, pokud nejste odborně instruováni.

Vždycky je lepší volat zdravotnickou záchrannou službu, pokud máte i jen malé pochybnosti o vážnosti situace. Lékaři a záchranáři jsou zde proto, aby pomohli v obtížných situacích a zachránili životy. Správné rozhodnutí včas může být klíčem k rychlému zotavení a zajištění vašeho zdraví.

A co ostatní záchranné složky IZS. Musím je zavolat sám, nebo za mě udělá operátor zdravotnické záchranné služby?

V případě například dopravní nehody nebo jiné vážné události, kde může být zapotřebí intervence hasičů a policie, je obvykle nejlepší postupovat následovně:

 • Zavolejte na tísňovou linku 112 nebo 155: Prvním krokem v situaci, kde je zapotřebí záchranná nebo lékařská pomoc, je vždy volání na tísňovou linku 112 nebo 155. To je nejrychlejší způsob, jak zajistit okamžitou pomoc od zdravotnické záchranné služby. Záchranáři zdůrazňují; jedná-li se o zdravotnický problém, je dobré a především rychlejší volat rovnou tísňovou linku 155.
 • Informujte dispečera: když voláte na tísňovou linku, informujte dispečera o celé situaci. Pokud víte, že je potřeba také přítomnost hasičů nebo policie (například kvůli požáru, větší nehodě nebo zločinné činnosti), sdělte to dispečerovi. Dispečer většinou dokáže posoudit situaci a přivolat další složky integrovaného záchranného systému, pokud jsou potřeba.
 • Sledujte pokyny dispečera: poslouchejte pozorně pokyny dispečera na tísňové lince a plňte jeho pokyny. Pokud je potřeba, dispečer vám může říct, abyste volali také hasiče nebo policii, a pokud ano, určitě to udělejte.
 • Zůstaňte na místě nehody – neodcházejte: pokud to situace dovolí a nepředstavuje to bezprostřední nebezpečí pro vás nebo ostatní, zůstaňte na místě nehody a poskytněte potřebné informace hasičům, policii a zdravotnické záchranné službě, jakmile dorazí.

Celý integrovaný záchranný systém je navržen tak, aby rychle reagoval na různé situace, a dispečer na tísňové lince má obvykle pravomoc přivolat potřebné složky podle potřeby. Vaše spolupráce s dispečerem a poslušnost pokynů jsou klíčové pro úspěšné zvládnutí situace a poskytnutí potřebné pomoci včas.

Znáte aplikaci „Záchranka“

Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Záchranka je ve Vašem mobilním telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která Vám v nouzi pomohou,“ uvádí web zachrankaapp.cz.

Jak aplikace Záchranka funguje?

Aplikace Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud se nacházíte na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

Liší se nějak kontaktování záchranné služby z mobilní aplikace od standardního volání čísla 155?

Po přidržení nouzového tlačítka po dobu 3 vteřin dochází k odeslání nouzové zprávy s vaší přesnou polohou. Zároveň je standardním způsobem vytáčeno tísňové číslo 155. Nouzové tlačítko tedy slouží jako zrychlená volba pro kontaktování zdravotnické záchranné služby. Vždy vyčkejte na spojení s operátorem linky 155.

Na jakém zařízení aplikace Záchranka funguje?

Aplikace Záchranka funguje pouze na dotekových telefonech a hodinkách Apple Watch. Nemůžete ji použít na tabletu, notebooku ani počítači, a to proto, že součástí volání o pomoc je kromě stisku nouzového tlačítka i automaticky vytáčený hovor na dispečink linky 155. V dlouhodobém plánu je i napojení aplikace Záchranka na Android Wear, zároveň také vyvíjíme další řešení pro seniory, kteří nechtějí dotekový telefon. Minimem pro poslední verzi aplikace je iOS 12, Android 6.

Jak mám v aplikaci Záchranka ověřit své telefonní číslo?

Po stažení aplikace je nutné zadat své jméno, příjmení a telefonní číslo včetně předvolby +420. Jakmile je zadáte, přijde vám SMS s potvrzovacím kódem, který zadáte. V tu chvíli je Vaše telefonní číslo ověřeno. Doporučujeme také vyplnit sekci “Můj profil”, kam můžete vepsat své zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace, které budou při odeslání nouzové zprávy z vašeho telefonu zaslány záchranářům. Tyto údaje nejsou uloženy na žádném serveru, pouze ve vašem telefonu. Přenesou se pouze v případě nouzového volání, a to přímo na dispečink zdravotnické záchranné služby. Pokud tedy máte nový telefon, nebo aplikaci stahujete znovu, je potřeba vše provést tak, jako byste aplikaci instalovali poprvé.

Mohu aplikaci využít pro volání záchranné služby i když není ověřeno mé telefonní číslo?

Ano – ale pozor! Pokud nemáte číslo ověřeno, odešle se nouzová zpráva jako šifrovaná SMS, jejíž odeslání je nutné potvrdit. Doporučujeme jen v krajních případech.

Jaké další funkce má aplikace Záchranka?

V aplikaci Záchranka najdete interaktivní návod na poskytnutí první pomoci i výukový modul, ve kterém se dočtete, jak ošetřit nejčastější poranění.

Ve funkci “Lokátor” můžete zjistit následující informace: kde se přesně nacházíte, kde je nejbližší pohotovost, stanice horské služby, lékárna, zubní pohotovost, krajská záchranná služba nebo automatizovaný externí defibrilátor. V sekci “Informace” najdete všechny informace o aplikaci Záchranka, včetně instruktážních videí. Nejdůležitější funkcí jsou zde Varovná upozornění, která fungují jako tzv. reverzní tísňová linka. Pokud označíte své oblasti zájmu, budou vám v případě, že se na daném území stane událost, která by mohla ohrozit váš život či zdraví, přicházet notifikace s upozorněním. Tyto notifikace rozesílá krizový odbor daného města či kraje. V aplikaci naleznete jen území, která se do SDVO (systému digitálního varování obyvatel) zapojila – Prahu, Plzeň, Brno, Karlovy Vary a celý Jihomoravský kraj. Další budou přibývat,“ uvádí web mobilní aplikace.

Potřebuji ke správné funkci aplikace Záchranka internet?

Internetové připojení není pro správnou funkci systému vůbec zapotřebí. Není-li váš mobilní telefon připojen k internetu, aplikace po aktivaci alarmu odešle vaši přesnou polohu pomocí šifrované SMS – její odeslání je nutné potvrdit! Současně dochází k vytáčení linky 155.

Potřebuji ke správné funkci aplikace Záchranka mobilní signál?

Pro kontaktování tísňové linky 155 je vyžadován signál vašeho operátora. V případě slabého signálu, kdy není možné odeslat vaši polohu pomocí dat, je generována SMS zpráva. Ta je na signál méně náročná než volání. Může se tedy stát i případ, kdy nebudete mít dostatek signálu k navázání telefonického hovoru s linkou 155, vaše nouzová zpráva s polohou však odejde prostřednictvím SMS.

Může si aplikace Záchranka sama spustit GPS na mobilu?

Automatická aktivace GPS není v mobilní aplikaci bohužel možná. Aplikace by nebyla schválena společnostmi Google a Apple.  Aplikace Vás však na zapnutí GPS vždy upozorní.

Může být aplikace Záchranka na zamčené obrazovce?

Bohužel toto není možné, a to kvůli požadavkům výrobců telefonů. Doufáme ale, že se nám jednou podaří, aby byla aplikace Záchranka součástí každého telefonu. Pak by se mohlo podařit umístit její ikonu na uzamčenou obrazovku.

Jsem doma a aplikace Záchranka neukazuje přesně moji polohu, proč?

Pokud využijete aplikaci Záchranka v budově, GPS v některých případech nedokáže kvůli nižšímu signálu s přesností na metry určit, kde se nacházíte. GPS signál je nejlepší na otevřeném prostoru. Proto jsme do sekce “Můj profil” na žádost záchranářů přidali místo pro zadání adresy vašeho bydliště, a to včetně čísla bytu či poschodí, ve kterém žijete. Pokud záchranářům řeknete, že jste doma, nebudou vás muset zdlouhavě hledat a pojedou přímo na místo.

Jak můžu použít aplikaci Záchranka, když jsem neslyšící?

V případě, že jste neslyšící nebo máte vadu řeči, uveďte tuto skutečnost ve zdravotních údajích v sekci “Můj profil”. Poté se vám v případě nouze po stisku červeného nouzového tlačítka automaticky objeví tabulka s devíti poraněními a vy vyberete, co se vám stalo. Můžete zaškrtnout i více možností. Poté zmáčknete tlačítko pod tabulkou „Odeslat nouzovou zprávu“. Nechte vytáčet hovor na tísňovou linku 155 a pokud můžete, udělejte nějaký hluk (např. boucháním předmětů), aby operátoři věděli, že se nejedná o vytáčení z kapsy/falešné volání,“ uvádí k apliceci web zachrankaapp.cz.

Téměř ve všech krajích (Královehradeckém, Zlínském, Moravskoslezském, Plzeňském, v Praze, Pardubickém, na Vysočině, v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém a Jihomoravském) budou následně z dispečinku komunikovat s neslyšícím pomocí SMS.

Případně mají dispečinky zdravotnické záchranné služby k dispozici novou technologii – videopřenosy, kdy zašlou neslyšícímu/nemohoucímu mluvit SMS s odkazem, po jehož otevření se záchranáři a volající propojí pomocí videa a chatu, kde je možné písemně komunikovat,“ dodává web mobilní aplikace.

Pozor! Záchranka není taxík!

Závěrem by bylo dobré zmínit skutečnost, že stále ještě existují v republice lidé, kteří si pletou zdravotnickou záchrannou službu s taxislužbou a to doslova.

Zdravotnická záchranná služby je zde primárně určená k tomu, aby řešila život ohrožující stavy, což znamená, kdy je pacient vyloženě ohrožen na životě – dopravní nehody, akutní infarkt myokardu, cévní mozkové příhody či dušnost a podobně.

Záchranáři často musí řešit, a to napříč republikou neakutní stavy, kterými jsou například teploty, vyndání klíštěte či chronické bolesti zad a podobně. Je důležité si uvědomit skutečnost, že bude-li se posádka záchranné služby zabývat neakutními stavy může v danou chvíli chybět tam, kde jí bude skutečně zapotřebí.

Neakutní stavy obecně by lidé měli řešit se svým praktickým lékařem případně o svátcích či víkendech využit pohotovost.

Na téma zneužívání posádek zdravotnické záchranné služby již bylo v minulosti řečeno mnoho. Záchranáři se takřka denně setkávají s případy, které nevyžadují příjezd záchranné služby, neboť pacienti nejsou v přímém ohrožení na životě.

Použité zdroje: zachrankaapp.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání