Moravskoslezští letečtí záchranáři mají za sebou náročný výcvik

Publikuje: Nikola Macáková — 06. 10. 2023
Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS MsK
Úvodní stránka » Moravskoslezští letečtí záchranáři mají za sebou náročný výcvik

V dnech 19. – 21. září a 3. – 5. října 2023 proběhl další pravidelný výcvik leteckých záchranářů ZZS Moravskoslezského kraje.

Magazín UdravíŽivot.cz o výcviku leteckých záchranářů aktuálně informoval v tiskové zprávě krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že výcvik samotný byl zaměřen na speciální činnosti, tzn. použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu, kde vrtulník nemůže přistát a rovněž na spolupráci a komunikaci v rámci posádky, stejně jako na bezpečnostní předpisy.

Zaměstnání letos probíhalo na půdě slovenského provozovatele firmy ATE v Popradu. Palubní jeřáb je používán posádkou vrtulníku při zásahu tehdy, pokud je nutné co nejrychleji dopravit lékaře na místo a nelze v místě zásahu přistát, stejně jako v případě vyzvednutí zraněného nebo nemocného pacienta z nepřístupného terénu,“ uvedl Lukáš Humpl.

Výcvik leteckých záchranářů ZZS MSK. Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS Moravskoslezského kraje (tiskový servis)

Teoretická část se odehrávala v horském prostředí Vysokých tater, konkrétně na Chatě pri Zelenom plesu. „Výcviku se účastní členové týmu letecké záchranné služby, tedy lékaři, zdravotničtí záchranáři a piloti, ale také členové Horské služby Beskydy. Právě oni obvykle při komplikovaných zásazích v horském terénu s leteckými záchranáři úzce spolupracují,“ konstatoval tiskový mluvčí.

Výcvik leteckých záchranářů ZZS MSK. Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS Moravskoslezského kraje (tiskový servis)

Speciální činnosti a palubní jeřáb využívají letečtí záchranáři v Moravskoslezském kraji poměrně často, v roce 2022 to bylo v pětadvaceti případech. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, protože při reálných zásazích, v nichž se ohrožený pacient nalézá v obtížném terénu, musí práce posádky proběhnout precizně a bezchybně,“ doplnil mluvčí záchranářů.

Použité zdroje: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS Moravskoslezského kraje (tiskový servis)
-jb, red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu