Myomy mohou zkomplikovat početí i těhotenství. Nemocným pomáhá asistovaná reprodukce

Publikuje: Nikola Macáková — 10. 10. 2023
Zdroj: Ing. Barbora Mertová / MaVe PR
Úvodní stránka » Myomy mohou zkomplikovat početí i těhotenství. Nemocným pomáhá asistovaná reprodukce

Poptávka po umělém oplodnění stále roste. Páry do reprodukčních klinik nepřivádí jenom vyšší věk žen, ale také gynekologické problémy.

Tyto nezhoubné nádory život sice neohrožují, pokud ale rostou v děložní dutině, začnou ji deformovat, a mohou tak způsobit neplodnost. Důležitá je proto jejich včasná léčba. Odborníci upozorňují, že by ženy, které problém s myomy řeší a plánují rodinu, měly otěhotnět co nejdříve. Tématu se dnes věnovala Ing. Barbora Mertová z MaVe PR.

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny. U žen se objevují ve středním věku a jejich počet i velikost se různí,“ popisuje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař české reprodukční kliniky Reprofit. Výskyt myomů je podle něj velmi častý zejména ve vyšším věku – po čtyřicítce je má až 40 % žen. Mladší ženy tyto nádory trápí méně, do 40 let věku se s nimi potýká přibližně 10–20 % z nich. „Pokud se u žen myomy objeví, snažíme se je přesvědčit, aby těhotenství neodkládaly. Nikdy totiž nevíme, jaké potíže mohou způsobit, a odstranit je není tak jednoduché,“ vysvětluje MUDr. Otevřel.

Útvary, které se nachází mimo děložní dutinu, šanci na početí neovlivňují. Pokud jsou ale myomy uvnitř dělohy, jedná se už o „mechanickou“ překážku k tomu, aby se těhotenství rozvinulo normálně a bezpečně. „Podceňovat by se však neměly ani ty, které rostou na povrchu dělohy. Ženy sice v takovém případě otěhotní bez komplikací, myomy ale mění stažitelnost dělohy a reaktivitu svaloviny. S přibývajícím těhotenstvím proto mohou být příčinou potratu nebo předčasného porodu,“ říká MUDr. Martina Novotná, gynekoložka z reprodukční kliniky Reprofit.

Mezi nejčastější příznaky myomů patří bolesti a tlak v podbřišku, změna charakteru menstruace, nepravidelné krvácení nebo časté nutkání k močení. Na myomy však mnohdy nemusí upozornit vůbec nic – pokud jsou malé a nerostou rychle, ženy žádné příznaky nezpozorují. Nádory v takovém případě dokáže odhalit až ultrazvuk. „Gynekologové jej už dnes běžně používají při pravidelných ročních prohlídkách. Jakmile myom zachytí, zvou pak ženy na častější kontrolní vyšetření, aby sledovali, jestli nádorů nepřibývá nebo jak rychle rostou,“ popisuje MUDr. Novotná.

U některých žen myomy vyžadují operaci – tu je ale vždy potřeba pečlivě zvážit.

Pokud se k operaci přistoupí a jedná se o ženu, která doposud nemá dítě a plánuje založit rodinu, je naprostou prioritou zachování její dělohy. Ženy by po takovém zákroku měly co nejrychleji otěhotnět, myomy totiž mohou zejména u těch mladších rychle vyrůst znovu,“ zdůrazňuje MUDr. Pavel Otevřel. Pacientky by se podle něj měly po rekonvalescenci nejprve pokusit otěhotnět přirozenou cestou. Pokud se jim to do půl roku nepodaří, doporučuje ženám podstoupit umělé oplodnění, tzv. IVF, dokud je děloha v co nejlepším stavu. „Po operaci se mohou v děloze začít objevovat další myomy, které způsobí akutní potíže. Čas otěhotnění tak hraje v tomto případě opravdu důležitou roli,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

Použité zdroje: mavepr.cz
Text: Ing. Barbora Mertová

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu