Na Dnech NATO 2023 se představili Moravskoslezští záchranáři

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 17. 09. 2023
Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS MsK (tiskový servis)
Úvodní stránka » Na Dnech NATO 2023 se představili Moravskoslezští záchranáři

Krajští záchranáři se během tohoto víkendu (16. – 17. 9.) účastnili již tradičně Dnů NATO, které se konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy.

Mezi jejich úkoly patřila koordinace zdravotnické péče v místě akce a spolu podíl na jejím poskytování, stejně jako na řízení akce v rámci činnosti štábu. Týmy ZZS byly samozřejmě zapojeny i v rámci statických ukázek pro návštěvníky. Magazín ZdravíŽivot.cz o tom aktuálně informoval, v tiskové zprávě krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl.

Pro poskytování kvalifikované pomoci byla v místě konání pro případ vážných zdravotních obtíží návštěvníků k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a posádky ZZS MSK. Po celou dobu byly plně pro zásah v případě výskytu mimořádné situace k dispozici také další sanitky a připraveni záchranáři, účastnící se aktivně statické části programu.

Moravskoslezští záchranáři na Dnech NATO 2023. Zdroj: PhDr. Lukáš Humpl / ZZS MsK (tiskový servis)

V průběhu dvou dní bylo v areálu ošetřeno (záchranáři a dalšími poskytovateli) osm desítek návštěvníků, z toho dvě třetiny během soboty. Žádný z nich nebyl v život ohrožujícím stavu, do nemocnice bylo zapotřebí transportovat tři pacienty. U ošetřených se v drtivé většině jednalo o stavy a obtíže interní povahy, či úrazy, vesměs lehčího charakteru. Zvýšen oproti jiným ročníkům byl počet osob, ošetřených s kolapsovými stavy a dehydratací, kterých zdravotní služba ošetřila více, než padesát,“ vysvětlil Humpl.

V rámci statických ukázek záchranáři představili svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s předvedením poskytování přednemocniční neodkladné péče. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního sanitního automobilu týmu pro speciální činnosti.

Lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky, se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili malí i velcí. Vždy pětice soutěžících při ní měří svou dovednost pod kontrolou záchranářů, a to za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tedy probíhá zábavnou formou a jde o přitažlivou možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech. Zkušenosti záchranářů přitom ukazují, že je dokáží kvalitně zvládnout i menší děti,“ upřesnil Lukáš Humpl.

K vidění bylo Mobilní simulační centrum – sanitní vozidlo, které záchranářům slouží pro výuku a nácviky odborných činností. Práci posádky uvnitř vozidla mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami.

Pro velký zájem probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl připraven zábavně-edukační program a po splnění několika úkolů získaly odměnu – drobné dárky nadačního fondu Kryštůfek a záchranné služby,“ dodal závěrem v tiskové zprávě mluvčí záchranářů.

Použité zdroje:  PhDr. Lukáš Humpl / ZZS MsK (tiskový servis)
– red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu