Revmatici upozornili na svou nemoc

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 10. 2023
Zdroj: Mgr. Veronika Ostrá / MaVe PR
Úvodní stránka » Revmatici upozornili na svou nemoc

Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů – pacientům hrozí vyšší riziko zlomenin, infarktu či plicní embolie.

Pacientská organizace Revma Liga Česká republika na to upozornila na akci, kterou uspořádala u příležitosti Světového dne artritidy. Příchozí zde mohli konzultovat své zdravotní potíže přímo s odborníky. Osvětový den se konal v pražském Karlíně 8. října, zúčastnilo se ho přes 300 lidí, odborníci provedli se zájemci 120 konzultací. Magazín ZdravíŽivot.cz o tom dnes informovala Mgr. Veronika Ostrá z MaVe PR, která se tématu věnovala.

Každý rok přibude v Česku přibližně 3 000 nových pacientů s revmatoidní artritidou. Imunitní systém napadá jejich klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti a může vést až k trvalé invaliditě. Revma ale zdaleka není jenom o kloubních problémech – pacientům s tímto zánětlivým autoimunitním onemocněním totiž hrozí vyšší riziko zlomenin kostí, infarktu myokardu, plicní embolie nebo infekcí.

Revmatici upozornili na svou nemoc. Zdroj: Mgr. Veronika Ostrá / MaVe PR (tiskový servis)

Akce tohoto typu pořádáme již řadu let. Pacienti na nich mají možnost konzultovat své problémy s odborníky, na které jinak mnohdy musí čekat i dlouhé měsíce. Letošní osvětový den s mottem Včasná péče – silnější obrana byl výjimečný tím, že na něm návštěvníkům nebyli k dispozici jenom revmatologové, ale i ostatní specialisté – plicní lékař, dermatolog, osteolog, fyzioterapeut a ergoterapeut,“ říká David Kříž, koordinátor projektů pacientské organizace Revma Liga ČR. „Pacienty a veřejnost jsme chtěli upozornit na to, že revmatoidní artritidu často doprovází více nemocí, například osteoporóza a psoriatická artritida. Na akci jsme jim ke všem těmto onemocněním poskytli více informací,“ vysvětluje Kříž.

DŘÍVE JSME PSALI:

Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů

Nikola Macáková — 02. 10. 2023
Imunitní systém napadá jejich klouby, nevratně je poškozuje a způsobuje chronické bolesti a může vést až k trvalé invaliditě.

Osvětový den zahrnoval i doprovodný program a přednášky.

Kromě toho si návštěvníci mohli vyrobit náramky na památku. Připravili jsme pro ně také výstavu fotografií pacientských skupin Skleroderma a Myozitida nebo zeď přání, na kterou mohli napsat své vzkazy lékařům nebo naší organizaci,“ popisuje David Kříž.

Použité zdroje: mavepr.cz, denartritidy.cz,
Zdroj/Text: Mgr. Veronika Ostrá 

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu