Záchranáři zajišťovali zdravotnickou péči na ústeckém 1/2 maratonu, ošetřili několik účastníků

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 09. 2023
Zdroj: ZZS Ústeckého kraje (tiskový servis)
Úvodní stránka » Záchranáři zajišťovali zdravotnickou péči na ústeckém 1/2 maratonu, ošetřili několik účastníků

V sobota 16. září obsadilo centrum Ústí nad Labem tisíce nadšených běžců v rámci dalšího ročníku Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2023.

Zdravotnickou službu zajišťovala v průběhu celého ústeckého 1/2 maratonu krajská záchranka a její záchranáři. „V prostorách START a CÍL maratonu byly pro účastníky, ze strany zdravotnických záchranářů připraveny velkokapacitní zdravotnické stany a také výjezdové posádky,“ uvedla ústecká krajská záchranka na svém webu.

Během závodu doporučujeme běžcům vnímat své tělo, co nám říká a co nám ještě dovolí. Překonávání osobních běžeckých rekordů a zvládnutí celého půlmaratonu má být zážitek, nikoliv boj o život. V případě potřeby je na trati připraveno ve spolupráci s organizátory 12 tzv. Medical Pointů, kde je nutné nahlásit co se děje a naše sanitky vám přijedou pomoci. Na trati se budou také pohybovat 4 mobilní cyklistické hlídky vybavené zdravotnickým batohem a přístrojem AED. V prostoru START/CÍL je připraven zdravotnický stan s profesionálními zdravotníky ze Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje,“ doplnil ke zdravotnickému zajištění Ústeckého půlmaratonu tiskový mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Zážitek ale i boj o život! Záchranáři měli na půlmaratonu plné ruce práce

Vyčerpání, kolapsy, svalové křeče nebo dehydratace byly nejčastější příčiny zdravotních potíží běžců v rámci zdravotnického zajištění Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem.

Celkem jsme v průběhu půlmaratonu ošetřili 22 běžců. U dvou běžců byl zdravotní stav velmi vážný. Jeden z těchto běžců musel být nakonec převezen na urgentní příjem do ústecké nemocnice, u druhého běžce se nám podařilo nakonec zdravotní stav stabilizovat,“ popsal intenzivní péči záchranářů jejich mluvčí Prokop Voleník.

Běžci i diváci během závodu zaregistrovali zvýšený pohyb zasahujících sanitních vozů na trati. Díky včasné pomoci profesionálních zdravotníků ZZS Ústeckého kraje nemá letošní ročník naštěstí žádnou oběť. Kromě zdravotních potíží ošetřili záchranáři také běžce s bolestí kotníku či s bolestí kolene.

Poděkování patří také studentkám z Fakulty zdravotnických studií UJEP, které nám ve zdravotnickém stanu pomáhaly a prokázaly tak svou připravenost pro výkon zdravotnického povolání,“ dodává k události vedení ústecké krajské záchranné služby.

Použité zdroje: ZZS Ústeckého kraje, (tiskový servis)
-jb, red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu