6 osvědčených rad odborníků, jak posílit naši imunitu v podzimním období

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » 6 osvědčených rad odborníků, jak posílit naši imunitu v podzimním období

Podzim přináší většině z nás představu o chladném a deštivém počasí, klesajícím denním světle a úbytku energie.

S nástupem tohoto ročního období se však začínají objevovat různé virózy, provázené nepříjemnými příznaky, jako je kašel, rýma a nachlazení. Obzvláště nebezpečná je chřipka, která každoročně postihuje až 10 % dospělé populace. Proto je důležité nepodcenit výzvy, které podzim přináší, a aktivně posílit svůj imunitní systém před příchodem chladnějšího období. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu a také lékaři a odborníci s kliniky EUC.

Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, které mohou představovat důležitý krok k udržení našeho zdraví. Stejně tak bychom měli být opatrní ohledně klíšťat, protože jejich aktivita trvá až do podzimních měsíců.

Postupné přecházení z teplých dnů do chladných období může pro náš organismus představovat značnou zátěž, která ovlivňuje jak naši fyzickou kondici, tak i naši psychickou pohodu. Není tedy vhodné podceňovat včasnou přípravu na tuto změnu a snažit se posílit naši odolnost, zvýšit imunitu a získat energii i vzhledem k nastávajícím chladnějším dnu.

Jak bychom toho mohli dosáhnout?

1. Jezme barevné potraviny bohaté na antioxidanty
Nejen na podzim bychom si měli dopřávat pestrou a vyváženou stravu. V jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Zařadit bychom měli i ovoce a zeleninu. Vybírat bychom měli především ty, které jsou bohaté na antioxidanty. Mezi tři nejdůležitější antioxidační vitamíny patří beta-karoten, vitamín C a vitamín E. Najdeme je převážně v ovoci a zelenině, které jsou zbarvené dofialova, domodra, dočervena či dožluta. Nelepší je jíst je zasyrova nebo uvařené v páře.

2. Dodržujme pitný režim – dehydratace hrozí i v zimě
V létě nám většinou pitný režim nikdo připomínat nemusí, pocit žízně nás v horku sám upozorní. Horší je to však během zimních dnů. I během nich stále platí, že pitný režim je základ. „Většina lidí se mylně domnívá, že v zimě nám nehrozí dehydratace. Není tomu tak. Na dostatečný přísun tekutin bychom neměli zapomínat v žádném ročním období. Základní potřeba vody je zhruba 30 až 40 ml na den. Je to ale velmi individuální – každý z nás má jinou tělesnou hmotnost, výšku i věk. Potřeba tekutin se navíc zvyšuje i při fyzické námaze,“ vysvětluje MUDr. László Wenchich, Ph.D., odborný ředitel EUC Laboratoří, a dodává: „Mezi příznaky dehydratace patří žízeň, sucho v ústech, bolesti hlavy nebo tmavá barva moči. V krajním případě hrozí až oběhové selhání. Dehydratací jsou ohroženi zejména senioři.“

3. Dostatečně se hýbejme
Fyzická aktivita má na naše tělo blahodárné účinky. Zvyšuje svalovou sílu, zlepšuje spánek i náladu a navozuje pocit štěstí. „Pravidelný pohyb bychom měli zařadit alespoň 4x týdně. Pokud se sportem začínáme, měli bychom tak činit pozvolna, abychom organismus dostatečně připravili na zátěž. Sport jako takový má několik zdravotních benefitů, zlepšuje například funkci plic nebo srdce,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., lékař z EUC Laboratoří.

4. Doplňujme vitamíny a minerály
Imunitní systém můžeme podpořit i vitamíny. Před jejich užíváním bychom se ale měli vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem. Nadměrné užívání vitaminů či jejich špatná kombinace totiž může napáchat víc škody než užitku. „V zimních měsících je vhodný vitamin D, který má pozitivní vliv na imunitu. Vitamin C zase podporuje metabolismus a normální funkci imunitního systému,“ líčí MUDr. Petr Podroužek, CSc.

5. Vyvarujme se stresu
Úhlavním nepřítelem našeho zdraví je stres. A právě na podzim nás často opouští pozitivní nálada a dostavují se podzimní chmury. Dny jsou kratší, ochlazuje se, máme méně energie, trpíme stresem. Z práce, ze školy a ze zkoušek nebo z blížících se svátků. Jedná se o obrannou reakci těla ve chvíli, kdy jsme vystaveni větší psychické zátěži. Projevuje se bušením srdce, strachem, bolestí na hrudi nebo zažívacími obtížemi. Snažme se proto i v nevlídném počasí najít čas pro sebe a své koníčky. Někdo nejlépe zrelaxuje na józe, někomu zase vyhovuje hodina karate nebo pěkný film

6. Nezapomínejme na klíšťata
Přesto, že léto je pomalu u konce, klíšťata mají sezónu až do první poloviny listopadu. Proto bychom měli být stále obezřetní, pokud se chystáme například na procházku do lesa. „Nejčastější a nejzávažnější nemocí přenášenou klíšťaty je lymeská borelióza. Infekce napadá nervový systém, kůži, klouby, svaly, srdce i mozkové blány. Často se projevuje typickou červenou skvrnou v místě přisátí. Mezi další příznaky patří potíže připomínající chřipku – bolesti hlavy, svalů i kloubů. Pokud máme podezření na lymeskou boreliózu, měli bychom okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Případně svůj zdravotní stav můžeme ověřit pomocí laboratorního balíčku Borelióza, který nabízí EUC Laboratoře,“ vysvětluje a dodává závěrem k tématu MUDr. László Wenchich, Ph.D., odborný ředitel z EUC Laboratoří. Test bychom měli podstoupit 3 až 6 týdnů po přisátí klíštětem. Výsledky jsou z pravidla k dispozici do 7 pracovních dní.

Použité zdroje: Klinika EUC (MUDr. László Wenchich, Ph.D., MUDr. Petr Podroužek, CSc., cpzp.cz, mzcr.cz,
(Redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu