Chůze a její vlivy na zdraví

Publikuje: Nikola Macáková — 02. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Chůze a její vlivy na zdraví

Každodenní chůze je jednou z nejjednodušších a přirozených forem pohybu, kterou můžeme do svého života začlenit.

Mnoho lidí si však neuvědomuje, jak pozitivně může chůze ovlivnit naše zdraví a celkovou pohodu. Chůze není jen prostým krokováním, ale má mnoho výhod, které mohou zásadně zlepšit naši fyzickou i duševní kondici.

Jogging

Původní význam tohoto slova znamenal střídání pomalého běhu s chůzí. Již před stovkami let to byl způsob přepravy a překonávání dlouhých vzdáleností. Jogging je tedy vytrvalý běh mírné až střední intenzity trvající alespoň 30 – 40 minut, nejlépe na měkkém podkladu (třeba v lese). Nutností je mít vhodné pružné běžecké boty,“ uvádí k tématu web abecedazdravi.cz.

Jogging se v dnešní době stal synonymem rekreačního běhání. Provozují ho lidé, kteří nejsou tak zdatní jako běžci, hledající něco mezi chůzí a během, chtějíce si vybudovat základní kondici třeba spolu se shozením nějakého přebytečného kila. Rychlost běhu je velmi nízká, avšak při dlouhodobém provozování velmi účinná,“ dodává web.

Hubnutí a celková fyzická zdatnost

Chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak začít ztrácet přebytečné kilogramy a zlepšit svoji fyzickou zdatnost. Stačí pouze 20-30 minut rychlé a svižné chůze denně, abychom dosáhli pozoruhodných výsledků. Chůze spaluje kalorie a přispívá k efektivnímu hubnutí. Zároveň posiluje svaly nohou a zvyšuje naši celkovou výdrž.

Posílení kostí a kloubů

Pravidelná chůze má také pozitivní vliv na naše kosti a klouby. Pomáhá udržet kostní hmotu a může předcházet vzniku osteoporózy, což je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě kostní hmoty a oslabení kostí. Chůze zatěžuje klouby šetrným způsobem a pomáhá udržet je pružnými a silnými.

Zdravé srdce a prevence srdečních onemocnění

Chůze je výborným cvičením pro srdce. Pravidelná chůze zvyšuje srdeční frekvenci a zlepšuje kardiovaskulární kondici. Tím pádem se snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například infarkt. Navíc snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi, což je důležité pro zdraví cév a kardiovaskulární systém.

Psychická pohoda a hormony dobré nálady

Chůze má nejen fyzické, ale také psychické benefity. Během chůze se uvolňují endorfiny, tzv. hormony štěstí, které zlepšují náladu a snižují stres. Pravidelná chůze může pomoci překonat deprese, úzkost a psychické stavy spojené s celkovým duševním zdravím.

Zlepšení kognitivních schopností

Chůze má také pozitivní vliv na mozek. Při chůzi se zvyšuje průtok krve do mozku, což zlepšuje kognitivní funkce a paměť. Lidé, kteří pravidelně chodí, mají tendenci mít lepší koncentraci, rychlejší reakční časy a jasnější myšlení.

Správná intenzita a zdravý životní styl

Abychom dosáhli těchto pozitivních efektů, je důležité dbát na správnou intenzitu chůze. Chůze by měla být dostatečně svižná a náročná, aby mohla vést ke změnám v těle. Zároveň by však neměla být příliš vyčerpávající, aby nedošlo k nadměrné únavě. Je důležité najít rovnováhu mezi dostatečnou námahou a pohodlím.

Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také správná strava a dostatečný přísun živin. Je třeba dbát na vyváženou stravu a pitný režim.

Chůze je jednoduchým a efektivním způsobem, jak zlepšit svoje zdraví a pohodu. Stačí jen malý úsilí a pravidelnost, a brzy si všimnete pozitivních změn ve svém těle i duševním stavu. Tak proč nezačít hned dnes a vydat se na svou pravidelnou chůzi ke zlepšení zdraví?

Použité zdroje: abecedazdravi.cz, redakční informace a zdroje, internet,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu