Sedavé zaměstnání a jeho negativní vliv na zdraví

Publikuje: Nikola Macáková — 04. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Sedavé zaměstnání a jeho negativní vliv na zdraví

Sedavé zaměstnání se stalo běžným životním stylem v dnešním moderním světě.

Tématu se dnes věnoval náš magazín s tím, že mnoho lidí tráví většinu svého pracovního dne u počítače nebo za volantem, což má řadu negativních účinků na lidský organismus. Tento článek se zaměří na to, jaké zdravotní komplikace může sedavá práce způsobit a jakými způsoby je možné jim předejít.

Každý týden si minimálně jednou uvědomíte, že takhle to dál nepůjde? Že byste měli něco dělat, ale že se vám opravdu nechce, že vlastně ale ani nemáte čas? Pokud jste ještě nezačali, opravdu si velmi škodíte. Fyzická aktivita je pro tělo nezbytná. Lenost je příčinou mnoha chorob,“ píše web abecedazdravi.cz.

Lidský organismus není nastaven na to, aby seděl na židli či v autě, ležel na pohovce a měl nadbytek potravy. Naopak máme v sobě zakódováno, že potravu je třeba sklidit, zpracovat, ulovit. Muži i ženy se při tom dříve hýbali stále. Ještě před padesáti lety se mnohdy musela nanosit voda, dříví, dnes stačí zmáčknout knoflík či zapnout robota. Přirozeného pohybu ubývá a s počtem automobilů se zcela minimalizuje. To všechno spolu s nadbytkem snadno dostupné potravy vede k tomu, že stále více lidí trpí obezitou, ale i dalšími chorobami, zejména srdce a cév,“ uvádí k tématu web abecedazdravi.cz.

Problémy spojené se sedavým zaměstnáním

Sedavý životní styl má mnoho negativních vlivů na lidské zdraví. Některé z hlavních problémů zahrnují:

 1. Bolesti zad a krční páteře: dlouhodobé sezení může způsobit bolesti zad a krční páteře. Nedostatečné držení těla a špatná ergonomie pracovního místa mohou vést ke zvýšenému tlaku na páteř a svaly.
 2. Zvýšené riziko obezity: sedavý životní styl snižuje energetickou spotřebu a zvyšuje riziko nadváhy a obezity. Nedostatek pohybu brání spalování kalorií.
 3. Problémy s kardiovaskulárním zdravím: dlouhodobé sezení může zvýšit riziko srdečních onemocnění, jako je hypertenze a ischemická choroba srdeční. Nedostatek pohybu může ovlivnit krevní tlak a hladinu cholesterolu.
 4. Diabetes: sedavý životní styl může zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu, protože má negativní vliv na citlivost na inzulín.
 5. Svalová atrofie: nedostatek pohybu může vést k oslabení svalů a svalové atrofii, což může zhoršit stabilitu a zvyšovat riziko úrazů.
 6. Psychické problémy: sedavé zaměstnání může mít také negativní dopady na psychické zdraví. Lidé mohou trpět stresem, úzkostí a depresemi způsobenými dlouhodobým sezením a monotónní prací.

Jak se bránit negativním účinkům sedavého zaměstnání

Odborníci a lékaři doporučují několik strategií, jak se vyhnout negativním účinkům sedavého zaměstnání:

 1. Pravidelný pohyb: je důležité pravidelně vstávat a chodit během pracovního dne. Doporučuje se vstát a protáhnout se alespoň každou hodinu. Krátká procházka může udělat zázraky pro vaše tělo.
 2. Cvičení: zařaďte do svého denního rozvrhu cvičení. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh nebo jízda na kole, může pomoci udržet kardiovaskulární zdraví. Posilovací cvičení jsou důležitá pro udržení svalové hmoty.
 3. Správná ergonomie: zajistěte si ergonomicky vhodné pracovní místo. To zahrnuje správné nastavení židle, stolu a monitoru, aby se minimalizovalo namáhání těla.
 4. Strava: dbáte na vyváženou stravu a vyhýbáte se nadměrné konzumaci nezdravých potravin. Správná výživa je klíčová pro udržení optimální hmotnosti a zdraví.
 5. Hydratace: pijte dostatek vody během dne, aby se udržovala správná hydratace.
 6. Stresový management: hledejte způsoby, jak zvládat stres, a udržovat tak psychické zdraví.

Sedavé zaměstnání může mít vážné negativní účinky na lidské zdraví. Je důležité si být vědom těchto rizik a aktivně pracovat na prevenci tím, že budete pravidelně cvičit, dbát na správnou ergonomii a udržovat vyváženou stravu. Vaše zdraví by mělo být prioritou, a proto byste měli brát v úvahu rady odborníků a lékařů, jak se vyhnout komplikacím spojeným se sedavým zaměstnáním.

Použité zdroje: abecedazdravi.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu