Zlepšila se mi imunita. Cítím, jak jsou mé svaly i klouby odpočaté. Rychleji se mi zahojily natažené svaly i podvrtnutý kotník.
Už mě tolik netrápí migréna. Mám hezčí, mladší pleť. Dobil jsem si baterky. Mám dobrou náladu. Možná jsem i zhubnul. Vyzpovídali jsme pravidelné návštěvníky kryokomory. Nemohli si ji vynachválit. Magazín ZdravíŽivot.cz o tématu dnes informovala Šárka Pelcová z blueglue.cz s tím, že terapie mrazem zažívá boom. Už jste ji vyzkoušeli? Máte obavy z pobytu ve více jak -100 stupních? Uvidíte, že to není tak hrozné. Vaše tělo i mysl vám za vaši odvahu poděkují.
Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak kryoterapie. Léčba mrazem je stále více populární téměř po celém světě. Proč? Podporuje regeneraci celého těla. Napomáhá zotavování svalů tím, že působí protizánětlivě. Může zmírnit příznaky migrény a také pomoci s rekonvalescencí po operaci.
„Dali jsme si za cíl, že fitcentrum Gymstory nabídne kompletní péči o tělo. Kromě nejnovějších strojů a skupinových a individuálních lekcí se zkušenými trenéry nabízíme také prostor pro regeneraci. A to nejen saunu, ale právě i kryokomoru, která poskytuje našemu tělu celkovou péči,“ vysvětluje Václav Rázl, jeden z trenérů pražského fitcentra. „Kryoterapie, kdy se vystavíte max. po dobu 3 minut teplotě zhruba od -110 až do -160 stupňů Celsia, představuje bezpečnou rehabilitačně-relaxační metodu. Výsledkem je pozitivní fyziologická reakce celého organismu, což znamená urychlení procesu hojení, zlepšení imunity, zvýšení odolnosti vůči chladu i celkové vitality.“
V čem tkví kouzlo léčivých účinků kryoterapie?
Tajemstvím kryoterapie je vzduch v komoře ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je totiž tak suchý, že i v minus 110 °C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelný.
Je logické, že vitalizační účinky mají kouzlo v náhlém ochlazení kůže, všech tělesných tkání. Teplota kůže klesne na 2-10 stupňů Celsia. Tím se rychle utlumí kožní nervová zakončení a také zmírní vnímání bolesti. Teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové terapie, nepozměněna. Kombinací extrémního chladu a následného cvičení se zlepší krevní oběh i imunita, sníží záněty a bolesti kloubů, rychleji zotaví svaly, regenerují hlasivky a posílí metabolismus.
Jak probíhá samotná návštěva kryokomory?
1. Poté, co si zamluvíte termín a dorazíte, vyfasujete od personálu čelenku, rukavice, ponožky, roušku a dřeváky. Bavlněné kraťasy či legíny a tílko/triko si doneste vlastní.
2. Ke kryokomoře vás doprovodí obsluha a sdělí vám pokyny. Po celou dobu bude s vámi.
3. Po převlečení (a příp. osušení veškeré vlhkosti) nejprve vstoupíte do „předkomory“, která není tak mrazivá (cca -50 stupňů Celsia). Poté projdete do samotné komory a zdržíte se max. 3 minuty. Časovač budete mít na očích. Komoru můžete kdykoliv opustit.
4. Po návštěvě komory postupně sundáte masku, rukavice a čelenku a vydáte se nastartovat krevní oběh na běhací pás nebo rotoped po dobu 10-20 minut.
Kryokomoru ocení téměř všichni, ale nejvíc především…
- Aktivní sportovci (zvyšuje se kondice, zlepšuje regenerace i adaptace na zvýšenou zátěž)
- Osoby s civilizačními nemocemi (oslabená imunita, bolesti zad a kloubů, deprese, nadváha, celulitida)
Pro koho návštěva kryokomory není vhodná? Pro lidi:
- s akutními chorobami srdce a krevního oběhu, se závažnými chronickými i akutními chorobami (poraďte se s lékařem),
- s těžkou anemií,
- s onkologickými a záchvatovými onemocněními.
- s bakteriální a virovou infekcí kůže.
- s akutním onemocněním močového či dýchacího systému.
- s alergií na chlad, s periferními poruchami prokrvení.
- pod vlivem alkoholu nebo drog!
„Kryokomoru by obecně neměly navštěvovat ani těhotné ženy od 4. měsíce,“ dodává trenér fitcentra.