Dušnost: jak rozpoznat a léčit tento závažný příznak

Publikuje: David Bárta — 05. 06. 2024
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Dušnost: jak rozpoznat a léčit tento závažný příznak

Dušnost je jedním z nejčastějších a nejzávažnějších příznaků mnoha zdravotních problémů. Jak rozpoznat její příčiny a jak se s ní vypořádat?

„Dušnost, neboli dyspnoe, je subjektivní pocit nedostatku vzduchu nebo obtížného dýchání. Tento příznak může být způsoben širokou škálou zdravotních problémů, od onemocnění srdce a plic až po anémii nebo obezitu. Nejčastější příčinou akutní dušnosti je srdeční selhání nebo plicní embolie, zatímco chronická dušnost může být způsobena chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo astmatem. Pacienti často popisují dušnost jako pocit tíže na hrudi, neschopnost se plně nadechnout nebo potřebu rychlého a mělkého dýchání,“ píše na lékařském odborném webu MUDr. Jiří Štefánek.

Dušnost a její příčiny

Dušnost může být způsobena řadou různých zdravotních stavů, včetně srdečních a plicních onemocnění, anémie a obezity. Je důležité věnovat pozornost symptomům a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se dušnost objeví náhle nebo se zhoršuje.

Diagnóza a léčba dušnosti

„Diagnostika dušnosti začíná důkladným klinickým vyšetřením a anamnézou pacienta. Lékaři se často ptají na dobu trvání, frekvenci a závažnost dušnosti, stejně jako na další příznaky, které by mohly pomoci identifikovat příčinu. K diagnostice může být použito několik testů, včetně rentgenu hrudníku, EKG, echokardiografie nebo spirometrie. Léčba dušnosti závisí na její příčině. Například u pacientů s astmatem mohou být předepsány bronchodilatátory, zatímco u pacientů se srdečním selháním mohou být nutná diuretika a další srdeční léky,“ uvádí web Uzdravim.cz.

Diagnóza dušnosti zahrnuje klinické vyšetření a různé diagnostické testy, jako jsou rentgen hrudníku, EKG a spirometrie. Léčba závisí na základní příčině a může zahrnovat bronchodilatátory pro astma nebo diuretika pro srdeční selhání.

Dušnost a dlouhodobý COVID

„Jedním z nejčastějších a nejvíce frustrujících příznaků dlouhodobého COVIDu je právě dušnost. Mnoho pacientů, kteří prodělali COVID-19, si stěžuje na přetrvávající pocit nedostatku dechu i měsíce po uzdravení. Tento jev je způsoben především dlouhodobým zánětem plicní tkáně a poškozením plicní funkce. Lékaři doporučují pravidelné kontrolní prohlídky a rehabilitaci dýchání, aby se zlepšila kapacita plic a zmírnily symptomy. U některých pacientů mohou být potřebné i dlouhodobé kyslíkové terapie nebo jiné specializované léčby,“ píše magazín Pro ženy.

Dušnost je častým příznakem dlouhodobého COVIDu, který může přetrvávat i měsíce po uzdravení. Je způsobena dlouhodobým zánětem a poškozením plicní tkáně, což vyžaduje pravidelné lékařské kontroly a rehabilitaci. Mnoho pacientů s dlouhodobým COVIDem se setkává i s dalšími tzv. postcovidovými stavy, jako je únava, bolesti svalů, neurologické problémy a poruchy spánku. Tyto symptomy mohou významně ovlivnit kvalitu života a vyžadují komplexní přístup k léčbě a podpoře pacientů.

Postcovidový syndrom zahrnuje širokou škálu příznaků, které mohou přetrvávat dlouho po akutní fázi onemocnění. Kromě dušnosti a únavy se pacienti mohou setkat s problémy, jako je ztráta chuti a čichu, depresivní nálady a problémy s koncentrací. Rehabilitační programy zaměřené na posílení fyzické kondice a zlepšení psychického stavu jsou klíčové pro zotavení.

Jak poznat, že máte long covid?

Mezi nejčastější potíže patří:

  • chronická únava
  • ponámahová nevolnost
  • bolesti hlavy
  • zvýšené teploty
  • dušnost
  • kašel
  • bolest v krku
  • změny chuti a čichu

Psychické změny:

  • deprese
  • úzkosti
  • výpadky paměti
  • poruchy koncentrace

Další potíže:

  • bolest kloubů a svalů
  • bolesti na hrudi
  • bušení srdce
  • potíže s pamětí a soustředěním
  • nespavost
  • závratě
  • vyrážka a mravenčení
  • průjem
  • změny menstruačního cyklu

Kdy se vydat k lékaři?

Neexistuje žádný speciální test pro diagnostiku postcovidových obtíží. Lidé mohou mít širokou škálu příznaků, jejichž podkladem mohou být i jiné zdravotní problémy. Diagnóza longcovidového syndromu je stanovena lékařem na základě podrobného vyšetření. Pokud pociťujete po prodělání onemocnění covid-19 přetrvávající dlouhodobé potíže, doporučuje se obrátit na odborníka, například plicního lékaře. Pro stanovení diagnózy long/postcovidového syndromu je důležité, aby příznaky nebyly vysvětlitelné jiným onemocněním.

Jak se vypořádat s dušností?

Existuje několik způsobů, jak se vypořádat s dušností a zmírnit její příznaky. Prvním krokem je vždy konzultace s lékařem, aby byla stanovena správná diagnóza a léčba.

„Pacientům s dušností se doporučuje, aby se snažili udržet zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelné cvičení, zdravou stravu a dostatek odpočinku. Speciální dechová cvičení mohou pomoci zlepšit kapacitu plic a posílit dýchací svaly. Pro pacienty s chronickými onemocněními, jako je CHOPN nebo astma, je důležité dodržovat předepsanou léčbu a pravidelně kontrolovat svůj zdravotní stav. Kromě toho může být užitečné vyhýbat se spouštěčům, které mohou zhoršovat příznaky, jako je kouření, znečištěné ovzduší nebo alergeny,“ doplňuje k tématu web Uzdravim.cz.

Pacientům s dušností se doporučuje udržovat zdravý životní styl, cvičit dechová cvičení a vyhýbat se spouštěčům, které mohou zhoršovat příznaky.


Psali jsme: MUDr. Jiří Štefánek, Uzdravim.cz, Pro ženy.
Dále použity redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text.

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.zdravizivot.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo ZŽ

O nás

Jsme internetový online magazín, který je zaměřen na zdraví, zdravotnictví, medicínu, vitalitu, harmonii, život a zdravý životní styl. Na webu nechybí ani známá onemocnění či babské rady a receptury. Naším partnerským projektem jsou UdálostiExtra.cz.

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu